W środę Sąd Okręgowy Bydgoszczy zajmował się powództwem Magdaleny Balcerzak-Piwowar przeciwko Miastu Inowrocław. Wyjaśnienia przed sądem składał naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości Romuald Kaiser.
Sprawa bezpośrednio dotyczy kamienicy na Placu Klasztornym w Inowrocławiu, którą zakupiła pod potrzeby inwestycyjne Magdalena Balcerzak-Piwowar, która na ten cel uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej. Inwestycji nie udało się jej jednak dokończyć, gdyż po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego, która nastąpiła w 2011 roku, przed remontowanym hotelem stanęła kawiarnia.
Na elewacji kamienicy Balcerzak-Piwowar od kilku miesięcy wiszą banery, które uderzają w wizerunek władz miasta. Właścicielka kamienicy domaga się również przed sądem odszkodowania od miasta, gdyż czuje się decyzjami samorządu pokrzywdzona. Sprawa poruszana była m.in. w programie ,,Sprawa dla reportera” TVP i ,,Państwo w państwie” TV Polsat.
Podczas dzisiejszej rozprawy naczelnik Romuald Kaiser przekonywał, że kawiarnia na Placu Klasztornym jest elementem stałym, zaś obowiązujący wcześniej plan przestrzenny (z 1999 roku), również nie zakładał dojazdu do kamienicy od strony Placu Klasztornego. Kaiser stwierdził również, iż przylegający do kamienicy balkon znajduje się nad działką miejską, zaś inwestorka nie posiadała zgody właściciela, stąd też inowrocławski ratusz uważa, że pozwolenie budowlane może mieć wady prawne.
Zdaniem Magdaleny Balcerzak-Piwowar zmiana planu zagospodarowania przestrzennego z 2011 roku odbyła się pod konkretnego inwestora, właściciela kawiarni, który uniemożliwił jej zakończenie remontu hotelu i następnie jego użytkowanie.
Kwestii Planu Zagospodarowania Przestrzennego Placu Klasztornego poświęcone jest postępowanie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Bydgoszczy. Zdaniem wojewody Rada Miejska Inowrocławia naruszyła przepisy przy jego uchwalaniu, stąd też organ ten wniósł do WSA wniosek o unieważnienie tego dokumentu planistycznego.