,,Profesor Mackiewicz kochał to miasto”



W Parku Kazimierza Wielkiego, niedaleko fontanny ,,Potop”, odsłonięto w niedzielę ławeczkę, na której siedzi postać prof. Zygmunta Mackiewicza. Od kilku miesięcy nie ma go już na tym świecie, ale dzieła jego życia są obecne. Bez jego determinacji nie byłoby dzisiaj pięknej fontanny ,,Potop”, którą z dumą możemy się chwalić gościom naszego miasta.

Odbudowa fontanny ,,Potop” dokonała się za sprawą stowarzyszenia, które przez ponad dekadę, krok po kroku przywracało bydgoszczanom kolejne rzeźby. Dzięki temu, przed dwoma laty, Bydgoszcz odzyskała swój przedwojenny symbol. Na czele stowarzyszenia stał przez lata prof. Zygmunt Mackiewicz, wybitny chirurg, doktora honoris causa, współtwórca Akademii Medycznej w Bydgoszczy oraz Prezes Chirurgów Polskich.

 

– Pan profesor Zygmunt Mackiewicz to postać wyjątkowa, stąd nasza wspólna radość z inicjatywy i pomysłu pana prof. Wojciecha Zegarskiego, aby obok fontanny ,,Potop” umieścić ławeczkę prof. Zygmunta Mackiewicza – mówił przed odsłonięciem Zdzisław Tylicki, wiceprezes stowarzyszenia odbudowy ,,Potopu”.

 

Wspomniany przez niego prof. Zegarski, był uczniem prof. Mackiewicza, któremu jak przyznaje wiele zawdzięcza. Stąd też kilka miesięcy temu pojawiła się inicjatywa uhonorowania tej postaci ławeczką. Bez problemu udało się zebrać na ten cel pieniądze. Obok rzeźby profesora Mackiewicza, znajduje się miniatura rzeźb tworzących ,,Potop”.

 

– Kochał to miasto, dostrzegał jego piękno i uczył tego innych. Z pasją i ogromnym zaangażowaniem pracował dla Bydgoszczy i był doskonałym ambasadorem naszego miasta w Polsce i świecie – podkreślał prof. Wojciech Zegarski.

 

{gallery}stories/2016/5/mackiewicz{/gallery}

 

– Pan profesor postawił za cel przywrócenia miastu tego co zabrała II wojna światowa. Zebrał przyjaciół i konsekwentnie, z determinacją i wielkim szacunkiem dla historii znalazł tych, którzy tego dzieła się podjęli i później przekazał to dzieło nam bydgoszczanom – powiedział prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

 

Ławeczka i rzeźba zostały mają barwę beżową. Ma to nawiązywać do koloru marynarki, która towarzyszyła prof. Mackiewiczowi.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/-MoB-9JMdmI” frameborder=”0″ allowfullscreen ]