Zakon Franciszkanów powróci na Kujawy

Prymas Polski abp Wojciech Polak poinformował o zaproszeniu Braci Mniejszych Konwentualnych do stałego objęcia posługi w Inowrocławiu. Będzie to ich powrót po 200 latach, gdyż w 1819 roku o przeniesieniu zakonu franciszkańskiego do Gniezna zdecydowały władze pruskie. Prymas podkreśla, iż brał pod uwagę względy historyczne oraz potrzebę ożywienia życia charyzmatycznego w regionie.

 

Inowrocław to drugie co do wielkości miasto Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Od wielu lat na terenie tego miasta nie ma jednak żadnego męskiego zgromadzenia zakonnego – czytamy w komunikacie Prymasa Polski – W historię Inowrocławia silnie wpisali się Ojcowie Franciszkanie, których klasztor ufundowany przez Księcia Kujawskiego Kazimierza już w 1237 roku był usytuowany w północno-wschodniej części miasta, zajmowanej dziś przez Plac Klasztorny. Książę przewidywał dla franciszkanów pracę misyjną w pogańskich Prusach oraz opiekę duszpasterską dla mieszkańców miasta i regionu. Zakonnicy okazali się bardzo pomocni w organizowaniu miasta, kształceniu mieszkańców, prowadzeniu polityki. W klasztorze często zatrzymywali się goście książęcy, tam też odbywało się wiele ważnych spotkań i pertraktacji politycznych. Tu często decydowały się losy pokoju lub wojny. Duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu byli podporą i doradcami Księcia oraz jego następców. Konwent inowrocławski zaliczał się do najstarszych i największych w Polsce, zaraz po wrocławskim i krakowskim, oraz stanowił kustodię obejmującą klasztory pruskie i wielkopolskie. Dopiero pod koniec XIII wieku ustąpił w godności klasztorowi gnieźnieńskiemu.

 

Bracia Mniejsi Konwentualni Prowincji św. Maksymiliana obejmą posługę w parafii pw. św. Krzyża w Inowrocławiu.

 

Ufam, drodzy Bracia i Siostry, że z otwartymi ramionami przyjmiecie Braci Mniejszych Konwentualnych i sprawicie, że na gościnnej inowrocławskiej ziemi szybko ponownie poczują się jak w domu. Wyrażam również nadzieję, że obecność duchowych synów św. Franciszka z Asyżu przyczyni się do odnowienia i ożywienia wiary mieszkańców Inowrocławia oraz całego regionu – pisze abp. Wojciech Polak.