Inowrocławianie złożyli swoje propozycje do budżetu miasta na rok 2017

Od kilku lat inowrocławski ratusz zachęca mieszkańców do składania propozycji do budżetu na rok przyszły. Odbywa się to na kilka tygodni przed ogłoszeniem przez prezydenta Inowrocławia projektu budżetu miasta. W ostatnim tygodniu zakończyło się przyjmowanie wniosków do budżetu na rok 2017, których zgłoszono 68.

Warto wspomnieć, że Inowrocław jako jedno z niewielu miast zachęca mieszkańców do składania propozycji budżetowych. Jest to nieco inna forma partycypacji przy tworzeniu budżetu niż w Bydgoszczy, gdzie funkcjonuje budżet obywatelski. Jakby jednak nie spojrzeć budżety obywatelskie skupiają się głównie na małych zadaniach osiedlowych, gdy inowrocławianie mogą zgłaszać i zgłaszają, większe projekty, chociażby dotyczące rozbudowy infrastruktury miejskiej.

 

Propozycje były rozmaite i pochodziły z niemal każdej części Inowrocławia. Dotyczyły miejsc parkingowych, remontu nawierzchni ulic, chodników, budowy kanalizacji, oświetlenia ulic, wykonania ekranów akustycznych, progów zwalniających, postawienia kolejnych siłowni plenerowych czy posiania trawy – informuje Urząd Miasta Inowrocławia.

 

– Cieszę się, że mieszkańcy chcą uczestniczyć w życiu publicznym, a tak wiele cennych spostrzeżeń i uwag utwierdza mnie osobiście w przekonaniu, że taki sposób naszej wspólnej pracy jest dobry i będzie kontynuowany w kolejnych latach – wyjaśnia prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

 

W budżecie Inowrocławia na rok 2016 ujęto zadania inwestycyjne zgłoszone przez mieszkańców o wartości ok. 2 mln zł (dla porównania Bydgoski Budżet Obywatelski pozwala obywatelom dysponować 5 mln zł, przy czym Miasto Bydgoszcz dysponuje kilkukrotnie wyższym budżetem). Wśród zgłoszonych zadań znalazła się przebudowa ulic: Kasztanowej, Przy Stawku, Jana III Sobieskiego i Stefana Batorego.