W przyszły piątek – 20 stycznia – przypadnie dokładnie 97 rocznica wkroczenia polskich wojsk na Stary Rynek w Bydgoszczy, co wiązało się z zakończeniem nad Brdą ponad stuletniego okresu zaboru pruskiego. Bydgoszcz od wieków związana z Polską, od czasów piastowskich, powróciła do Macierzy.
Świętowanie tych wydarzeń, które możemy uznać za Bydgoskie Święto Niepodległości, bowiem od 11 listopada 1918 roku bydgoszczanom przyszło poczekać jeszcze dobry rok, rozpoczniemy już w niedzielę 15 stycznia. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zaprasza jutro na Mszę Świętą będącą podziękowaniem Opatrzności Bożej za przywrócenie niepodległości (godzina 12:00 parafia Świętej Trójcy), a następnie na spotkanie pod odbudowanym pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Seminaryjnej, gdzie odbędą się uroczystości patriotyczne. W programie jest również występ orkiestry dętej. Uroczystości rozpoczną się od odegrania Hejnału Bydgoszczy.
Wojska polskie 20 stycznia 1920 roku wkroczyły do Bydgoszczy w ramach podpisanego w czerwcu 1919 roku Traktatu Wersalskiego. Polskę w negocjacjach pod Paryżem reprezentował Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski. Duże znaczenie dla korzystnych dla Polski rozstrzygnięć na szczycie pokojowym miało zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, którego 98-tą rocznicę obchodzimy obecnie w różnych społecznościach lokalnych. W Bydgoszczy uroczystości odbyły się w dokładną rocznicę wybuchu powstania – 27 grudnia.