Platforma Obywatelska nie chciała rozmawiać o petycji przeciwników przyjmowania uchodźców



W środę na Komisji Rodziny i Polityki Społecznej miała być omawiana petycja, którą poparło w internecie prawie 300 osób, będącą wyrazem sprzeciwu wobec przyjmowania w Bydgoszczy uchodźców. Radni koalicji zdecydowali o nie procedowaniu jej w tym miesiącu. Petycję przygotowała Młodzież Wszechpolska.

Składając niniejszą petycję oczekujemy, że przedstawiciele Rady Miasta jako organu stanowiącego Miasta Bydgoszczy będą podejmować w interesie publicznym konsekwentne działania, aby Bydgoszcz nie została objęta jakimkolwiek mechanizmem relokacji uchodźców. Oczekujemy kategorycznego sprzeciwu wobec inicjatyw, które mogłyby doprowadzić do przyjęcia uchodźców przez Miasto Bydgoszcz – napisano w petycji kierowanej do Rady Miasta Bydgoszczy.

 

Przewodnicząca komisji, a zarazem szefowa klubu radnych PO Monika Matowska uznała, że najpierw Rada Miasta Bydgoszczy powinna przyjąć rozstrzygnięcie petycji stowarzyszenia Ster na Demokrację (nastąpić ma to w środę), czyli wystosować do rządu apel o umożliwienie przez Bydgoszcz przyjęcia uchodźców z Syrii, a następnie dopiero komisja zajmie się petycją przeciwników.

 

Taki sposób procedowania nie podobał radnym Prawa i Sprawiedliwości, których zdaniem obie petycje dotyczą podobnej tematyki, stąd też nie ma przeszkód, aby je omawiać jednocześnie. Do dyskusji jednak nie doszło, bowiem Matowska postanowiła ,,siłowo” poddać wniosek o przesunięcie rozpatrywania petycji przeciwników przyjmowania uchodźców o miesiąc, co przeforsowano głosami koalicji PO – SLD Lewica Razem.

 

– W mojej opinii radnej Matowskiej zależy, aby w środę pokazać, że cała Bydgoszcz popiera przyjmowanie uchodźców, dlatego uniknęła dzisiaj dyskusji na petycją przeciwników – komentuje sprawę radna Grażyna Szabelska, która w trakcie posiedzenia ubolewała również, że nie zaproszono na komisję wnioskodawców petycji.

 

W poniedziałek niezależnie od Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, petycją przeciwników przyjmowania uchodźców zajmie się Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.