Czy za piwo nad Brdą należy się mandat?

Fot: Bartosz Bieliński

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduję mandat w wysokości 100 zł za piecie piwa w miejscu publicznym. Tylko czy bulwary nad Brdą można uznać za miejsce publiczne objęteę zakazem spożywania alkoholu? Wątpliwości pojawiają się po styczniowym orzeczeniu Sądu Najwyższego.

 

Sąd Najwyższy badał sprawę warszawiaka, którego policjanci chcieli ukarać za spożywanie alkoholu nad Wisłą. Marek Tatała jednak mandatu nie przyjął i sprawa trafiła do sądu, a ten chcąc rozstrzygnąć poprosił o wykładnie Sąd Najwyższy.

 

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości określa katalog ,,miejsc publicznych”, gdzie zabronione jest spożywanie alkoholu. Za takie miejsce uznać można ulice, place lub parki. Tatała przed sądami twierdził, iż bulwaru nie można uznać za ulicę, gdyż w jego opinii jest to betonowy obiekt oddalony od drogi. I to właśnie tę kwestię miał rozstrzygnąć SN. Sąd uznał, że należy przyjąć bardziej korzystną dla obywatela definicję obecną w obrocie prawnym, iż ulicą jest wyłącznie droga w terenie zabudowy lub przeznaczonym do zabudowy.

 

Obywatelom wolno to, czego prawo im wyraźnie nie zabrania, a organom władzy wolno tylko to, na co prawo im wyraźnie zezwala – ocenił sędzia SN Andrzej Siuchniński.

 

Przyjmując tamtą ocenę – bulwaru nie można uznać za drogę, na której obowiązuje zakaz spożywania alkoholu na podstawie ustawy o drogach ustawa o wychowaniu w trzeźwości.

 

Radni mogą objąć bulwary zakazem

Ustawa pozwala jednak chociażby Radzie Miejskiej określić swój katalog miejsc, gdzie powinien obowiązywać zakaz spożywania alkoholu. Przedstawiciel Straży Miejskiej w rozmowie z jedną z bydgoskich gazet twierdził, że taką uchwałę podjęto.

 

Z naszych informacji wynika jednak, iż takiego aktu prawnego nie ma. Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej, które udzielane były w imieniu prezydenta Bydgoszczy.

 

– Sprawie należy na pewno się bliżej przyjrzeć – ocenia wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Szopiński, który proponuje również przeprowadzenie konsultacji społecznych, w celu ewentualnego wytypowania miejsc, gdzie można by legalnie spożywać alkohol – Są miejsca, gdzie mieszkańcy niespecjalnie chcieliby, aby spożywany był alkohol – dodaje.

 

Na Wyspie Młyńskiej picia zabrania regulamin

Są miejsca nad Brdą, gdzie jednoznacznie możemy uznać, że spożywanie alkoholu jest zabronione. Na całej Wyspie Młyńskiej obowiązuje regulamin zewnętrzny, który zabrania spożywania alkoholu. Podobnie sytuacja wygląda na odcinku bulwaru przy Operze Nova.