3 maja 1920 można uznać za datę symboliczną dla Bydgoszczy, bowiem tego dnia odbyła się pierwsze oficjalne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. W momencie jej uchwalenia Bydgoszcz znajdowała się bowiem już pod pruskim zaborem.
129 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja przypadała akurat kilka tygodni po tym, gdy na Stary Rynek w Bydgoszczy wkraczało wojsko polskie, entuzjastycznie witane przez polską ludność. Witane chlebem i solą przez bydgoskie, polskie elity z dr Janem Bizielem na czele. Po wizycie gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, w towarzystwie oficerów alianckich, którzy poruszeni byli z jakim entuzjazmem bydgoszczanie cieszyli, że Bydgoszcz stała się ponownie polskim miastem, zgodnie ze swoją dziejową rolą.
Dzień 3 maja był zatem w pewnym sensie kontynuacją tego styczniowego święta. ,,Dziennik Bydgoski” opisuje, iż były to uroczystości bardzo okazałe. Przed kościołem pojezuickim na Starym Rynku (wyburzonym później w trakcie II wojny światowej) postawiono polowy ołtarz. Na bydgoskim rynku dumnie wystawiony został cały garnizon wojskowy z 48 pułkiem Hallerczyków na czele.
Z kolei z Nowego Rynku wyruszył potężny pochód towarzystw ze sztandarami, który przez Wełniany Rynek i ulicę Długą, a następnie ulicą Gdańską dotarł na Plac Wolności. Stąd zaś wyruszyła już uroczysta defilada z wojskowymi na czele, aby obrazująca siłę zbrojną odrodzonej Polski. Przemarsz zakończył się na Nowym Rynku i został rozwiązany po przemówieniu redaktora Jana Teski.
Oficjalne obchody dokończono wieczorem w Teatrze Miejskim (również zniszczonym w czasie II wojny światowej) ,,Koncertem nad koncertami”, po którym zaprezentowano publiczności trzeci akt ,,Wesela” Wyspiańskiego.
,,Dziennik Bydgoski” nawiązuje do słynnego cytatu z tego aktu – ,,Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur”. Pada życzenie, abyśmy jako naród nigdy nie obudzili się bez złotego rogu w letargu narodowym. Łatwo zauważyć tutaj nawiązanie do XVIII wieku, gdy Polacy pogrążeni w letargu utracili niepodległość.
Rok 1921
Jeszcze bardziej uroczyście świętowano 130-tą rocznicę 3 Maja 1921 roku, pierwszą okrągłą w polskiej Bydgoszczy. Również na Starym Rynku ustawiony został ołtarz polowy. O godzinie 11:00 jak wynika z publikacji prasowych wyruszył pochód, w którym udział wzięło 6,5 tys. bydgoskich uczniów. Dość imponująco prezentować miało się również 2 tys. kolejarzy, w swoich mundurach, prowadzeni przez kolejową orkiestrę dętą. Sam pochód przez miasto trwał ponad dwie godziny.
Dzisiaj również na specjalnie postawionym ołtarzu na Starym Rynku zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, przez bp. Jana Tyrawę. Możemy mówić zatem o blisko stuletniej tradycji świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Starym Rynku w Bydgoszczy.