Premier Węgier Victor Orban uczestnicząc w otwarciu odrestaurowanego domu Kund Klesberga, dokonał symbolicznej rehabilitacji postaci Miklósa Horthyego. Regenta królestwa Węgier w okresie międzywojennym, nazywanego też admirałem bez floty (tytuł admirała uzyskał w Cesarstwie Austro-Węgierskim). Horthy okazał się również wielkim przyjacielem Polaków w trudnych czasach, do jakich zaliczyć należy okres II wojny światowej.
– Druga i trzecia dekada XX wieku stanowiły poważną próbę w historii Węgier. Mamy kilku wyjątkowych mężów stanu, którymi możemy podziękować za to, że nie zostaliśmy pogrzebani przez historię pod ogromnym ciężarem: przegranej I wojny światowej, 133 dniach Czerwonego Terroru, Traktatu z Trianon. Nie zmiażdżyło nas to pod stopami historii. Jest to zasługa garstki wyjątkowych polityków- regenta Miklosa Horthy’ego, premiera Istvana Bethlena oraz ministra Klebelsberga. Bez regenta nie byłoby premiera a bez premiera nie ma żadnego ministra. Ten fakt nie może być podważany, bez względu na smutny udział Węgier w II wojnie światowej.” – mówił podczas ceremonii premier Victor Orban.
Dość często powtarzany jest cytat węgierskiego premiera Pála Teleki – „Prędzej wysadzę nasze linie kolejowe, niż wezmę udział w inwazji na Polskę.”
Dosłownie je potraktował jednak regent Królestwa Węgier admirał Miklós Horthy, który nakazał wojskom węgierskim zaminowanie tuneli kolejowych i ich wysadzenie, gdyby Niemcy postanowili je wykorzystać siłą do przedarcia się do Polski. Taka postawa pozwoliła uciec przez Węgry i Rumunię ponad 100 tys. Polaków z okupowanego przez Niemców kraju.
Postawa Horthyego nie podobała się Niemcom o czym świadczy wpis z dziennika Josepha Goebelsa – ,,Węgrzy pozwalają sobie na takie przejawy bezczelności wobec nas, która przechodzi wszelkie pojęcia. Każdy z nas czeka, kiedy będziemy mogli rozliczyć się z Węgrami.”
Do listopada 1940 w Budapeszcie działało oficjalnie polskie poselstwo. Znacznie dłużej Węgrzy tolerowali również aktywną działalność wywiadu polskiego.
W 1943 roku Miklós Horthy rozpoczął rozmowy z aliantami w sprawie przejścia Węgier na ich stronę. Zareagował na to Adolf Hitler, który w 1944 roku rozpoczął okupację Węgier, Horthyego odsunięto od władzy. Po wojnie, gdy Węgry znalazły się w strefie wpływów Moskwy, zamieszkał w Portugalii, gdzie doczekał śmierci 9 lutego 1957 roku. Pochodził Kenderes – jego szczątki wróciły na rodzinną ziemie dopiero w 1993 roku.
Więcej o postaci Miklós Horthyego pisze portal Magyar24.pl – Miklós Horthy polski przyjaciel w trudnych czasach