Przy dzisiejszej Wyspie Młyńskiej za czasów króla Zygmunta III Wazy wybijano monetę o wartości 100 dukatów z wizerunkiem tego władcy. O tym, że istniała kiedyś mennica przypomina dzisiaj Europejskie Centrum Pieniądza działające w strukturze Muzeum Okręgowego. Od połowy lipca 100 dukatami możemy również płacić.
Dokładniej 12 lipca do obiegu 100 dukatów króla Zygmunta III Wazy wprowadził Narodowy Bank Polski – nominalna wartość tej monety w dzisiejszym obiegu wynosi 20 zł. Zakupić możemy ją jednak w NBP za 190 zł.
Autorem oryginalnej monety jest medalier gdański Samuel Ammon, który żył na przełomie XVI i XVII wieku. Na awersie monety prezentowane jest popiersie króla Zygmunta III Wazy, zaś na rewersie korona, pod którą znajduje się tarcza dziewięciopolowa z herbami: Polski, Litwy, Szwecji i Gotlandii. Dynastia Wazów związana była bowiem również ze szwedzkim tronem. NBP maksymalny nakład określił na 18 tys. sztuk.
Znawcy numizmatyki zauważą, że po obu stronach tarczy na rewersie znajdują się inicjały mennicy bydgoskiej. Narodowy Bank Polski niestety na swoich stronach internetowych o biciu monety w Bydgoszczy jednak nie pisze. Dowiedzieć możemy się tego jednak już ze specjalistycznego portalu coinupdate.com (strona prowadzona jest w języku angielskim), na której autor publikacji o nowej monecie kolekcjonerskiej, poświęcił kilka zdań na opisanie dziejów bydgoskiej mennicy.