Jakie kroki przedsięwziąć przed założeniem własnego salonu fryzjerskiego?

Stworzenie dobrego biznesplanu, przemyślenie kwestii finansowania czy lokalizacji – to trzy najważniejsze kwestie, jakie stoją przed osobą planującą założenie własnego salonu fryzjerskiego. Jak się do tego zabrać?

Jaki model biznesowy warto wziąć pod uwagę?

Zaczynając swoją drogę do założenia salonu, musisz odpowiedzieć sobie na kilka wstępnych pytań pomagających stworzyć dobry biznesplan. Pierwszym i najważniejszym będzie określenie, czy tworzysz salon od podstaw, kupujesz lub wynajmujesz salon już istniejący, czy też chcesz działać w ramach sieci franczyzowej. Stworzenie salonu od podstaw będzie wymagać najwięcej środków, zarówno na początku (sprzęt, meble fryzjerskie), jak i w ramach kosztów stałych, ale da nam największą niezależność. Wynajmując salon, musimy liczyć się nie tylko z tym, co zastaniemy, ale też spodziewać się, że kiedy zechcemy dokonać jakichś większych zmian, możemy otrzymać odmowę od właściciela lokalu, co oczywiście dotyczy wynajmu jakiegokolwiek budynku. Dodatkową opcją jest współdzielenie zakładu z innym przedsiębiorcą, np. salonem kosmetycznym. Może to być rozwiązanie dające możliwość podziału ceny wynajmu i kosztów stałych. Korzystając z franszyzy, możemy otrzymywać różnorakie wsparcie, w tym reklamę i korzystanie z renomy marki, jednak będziemy posiadali najmniejszą swobodę ze względu na przestrzeganie określonych standardów i zainwestowania na wstępie w konkretne wyposażenie.

 

Ważna kwestia – finansowanie

Z każdym biznesem jest tak, że musimy się liczyć z brakiem przychodów przez pewien czas. Prawie nigdy nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, kiedy nastąpi moment, gdy przestajemy dokładać do interesu. Wielu przedsiębiorców zaleca, aby na początku mieć zgromadzony zapas finansowy na co najmniej sześciomiesięczny okres bez przychodów, w co musimy wliczyć m.in. koszt wynajmu, pensji pracowników, produktów itp. Warto zainteresować się programami wsparcia finansowego organizowanymi z ramienia Miejskiego Urzędu Pracy czy organizacji rozwojowych. Spełniając określone warunki, będziemy w stanie pozyskać wsparcie rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w formie bezzwrotnej lub nisko oprocentowanej pożyczki. Pamiętajmy tylko o tym, że taka pomoc działa tylko przy zakładaniu firmy, a przy późniejszych wydatkach możemy liczyć głownie na to, co wcześniej odłożyliśmy.

 

Lokalizacja salonu fryzjerskiego

W przypadku działalności usługowej wykonywanej na miejscu bardzo ważna jest lokalizacja. Zazwyczaj jest tak, że im lepsze i bardziej prestiżowe miejsce prowadzenia salonu fryzjerskiego, tym większa liczba klientów, ale też niestety większy czynsz.