Gawęda: Prywatyzacja Ciech to celowe działanie na rzecz paraliżowania bezpieczeństwa energetycznego

Dzisiejsze zatrzymania przeprowadzone przez CBA w sprawie prywatyzacji Ciechu-u, w tym byłego wiceministra skarbu, komentuje Jerzy Gawęda, przewodniczący NSZZ Solidarność przy IKS Solino. Co prawda Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino nie należą do grupy Ciech, ale są z nią powiązane gospodarczo, jako dostarczyciel solanki.

Szerzej o zatrzymaniach piszemyByły wiceminister zatrzymany przez CBA w sprawie Ciech-u

 

– Od początku twierdziliśmy, że jeżeli bezpieczeństwo energetyczne ma być wartością, to również odbiorcy solanki, w tym wypadku zakłady z grupy kapitałowej Ciech, powinny tworzyć tzw. infrastrukturę krytyczną – wyjaśnia Jerzy Gawęda z NSZZ Solidarność – Chodzi o to, żeby nie dopuścić do paraliżowania rozwoju podziemnych magazynów paliw przez odbiorcę solanki. Dlatego zawsze staliśmy na stanowisku, że wszystko powinno funkcjonować w jednym pakiecie. Bez tych zakładów (od redakcji: Ciech) rozwój systemu podziemnych magazynów może być niemożliwy.

 

W opinii Gawędy – Jeżeli ktoś do tego dopuścił, to celowo działał na rzecz paraliżowania polskiego systemu bezpieczeństwa energetycznego.

 

Związkowcy z NSZZ Solidarność przy Solino z jednej strony krytykowali prywatyzację Ciech-u, ale również politykę PKN Orlen któremu IKS Solino jeszcze podlega. Według związkowców w interesie Orlenu nie był rozwój podziemnych magazynów paliw na Kujawach. W ostatnim czasie na szczeblu rządowym zapadła decyzja o koncepcji przekazania udziałów IKS Solino z PKN Orlen do innej państwowej spółki Gaz-System, operatora polskich gazociągów oraz terminalu LNG w Świnoujściu.

 

– Jako Solidarność wnioskowaliśmy do pani premier o powołanie specjalnej komisji rządowej lub parlamentarnej – dodaje Gawęda. Komisja miałaby zbadać nie tylko prawidłowość prywatyzacji Ciech-u (co bada obecnie prokuratura, stąd też zatrzymania CBA), ale również likwidację zakładów chemicznych Zachem w Bydgoszczy, które były częścią grupy Ciech.