Informacja o planie ulokowania w Bydgoszczy nowych kompetencji padła dzisiaj z ust niemieckiego admirała Manfreda Nielsona, zastępcy naczelnego dowódcy ds. transformacji NATO. W Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy trwają obecnie coroczne ćwiczenia interoperacyjności bojowej CWIX.
Ćwiczenia CWIX są najważniejszym ćwiczeniem interoperacyjności w NATO, co roku ich gospodarzem jest Bydgoszcz. To w trakcie CWIX państwa członkowskie NATO oraz sprzymierzone testują najnowsze rozwiązania technologiczne dotyczące aspektów dowodzenia, w celu budowania lepszej wzajemnej komunikacji oraz wykrycia potencjalnych błędów i słabych punktów, żeby nie doszło do nich już na realnym polu działania bojowego.
– Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej nazywane popularnie CWIX są największym w NATO dorocznym ćwiczeniem poświęconym interoperacyjności – wyjaśnia admirał Manfred Nielson, zastępca naczelnego dowódcy ds. transformacji, który goszcząc w Bydgoszczy bezpośrednio przygląda się przebiegowi ćwiczeń – Jesteśmy niezwykle wdzięczni państwu polskiemu, które zapewnia funkcjonowanie szkolenia CWIX oraz funkcjonowania Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Admirał Nielson również wyraził wdzięczność Miastu Bydgoszcz za dobrą współpracę z JFTC.
– Tutaj w Bydgoszczy planujemy utworzyć światowej klasy centrum eksperymentów, gier wojennych i innowacji oraz zatwierdzania planów – zapowiedział admirał. Po tonie jego wypowiedzi można wywnioskować, że przygotowania do wdrażania tego pomysłu są dość daleko zaawansowane – Bez rzetelnego wsparcia Polski jako gospodarza oraz Miasta Bydgoszczy takie cele byłyby niemożliwe.
Nowa funkcjonalność JFTC byłaby rozszerzeniem kompetencji mieszczącej się przy ulicy Szubińskiej jednostki. JFTC nadal będzie bowiem zajmować się przygotowywaniem kadry oficerskiej do misji zagranicznych.
Admirał wspomniał, że ćwiczenia CWIX w Bydgoszczy odbywają się w dość ważnym momencie, bowiem za 2 tygodnie w Brukseli odbędzie się szczyt NATO, gdzie przywódcy państw zdecydują o kierunkach działania Paktu Północnoatlantyckiego w ciągu najbliższych 2 lat – Musimy być wstanie szybko odpowiedzieć, aby móc obronić naszych sojuszników. W tym tygodniu ministrowie obrony uzgodnili tzw. inicjatywę gotowości, tzw. czterech ,,30”. Sojusznicy zobowiązali się do 2030 roku posiadać 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr lotniczych i 30 okrętów wojennyh gotowych do działania w ciągu maksymalnie 30 dni. Interoperacyjność to kluczowa zdolność dzięki które jednostki międzynarodowe mogą działać razem. Jest to fundament wszystkich połączonych, wielonarodowych operacji.