Zobacz kto rządził Bydgoszczą w ostatnim wieku



21 października, a być może w przypadku II tury 4 listopada, zdecydujemy o tym, kto będzie do 2023 rządził Bydgoszczą. Jeżeli te wybory wygra prezydent Rafał Bruski, to będzie najdłużej urzędującym prezydentem Bydgoszczy. Przybliżamy sylwetki polskich prezydentów z XX i XXI wieku.

 

Praktyczne rządy objął jeszcze przed wkroczeniem wojsk polskich, już 14 stycznia 1920 roku prezydent Jan Maciaszek. W czasie jego rządów wykonano wiele pracy w celu repolonizacji Bydgoszczy, a także przeprowadzono proces inkorporacji miasta o sąsiednie tereny (dokładnie 18 gmin). Z tego powodu 1 kwietnia 1920 roku powierzchnia Bydgoszczy wzrosła 8-krotnie. Urzędowanie zakończył przedwcześnie w lipcu 1921 roku, z powodu rozruchów wywołanych w głównej mierze kryzysem gospodarczym.

 

Na dwa miesiące obowiązki prezydenta przejął wiceprezydent Tadeusz Chmielarski, który będzie czynił to w przyszłości częściej. Od września 1921 roku prezydentem był Wincenty Łukowski, urzędował jednak tylko pół roku, gdy na jaw wyszło sfałszowanie przez niego aktu urodzenia, wykształcenia oraz zatajenie kary więzienia. Od stycznia do maja 1922 roku miastem rządził będzie ponownie Chmielarski.

 

Dopiero dojście do sterów u miasta Bernarda Śliwińskiego przyniosło Bydgoszczy na dłuższy czas polityczną stabilizację.20 stycznia 1920 roku wkroczył na czele 6 Pułku Strzelców Wielkopolskich do Bydgoszczy, w dniu formalnego przejęcia władzy nad Bydgoszczą przez Polaków, na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego. W praktyce obowiązki prezydenta Bydgoszczy przejął 27 lipca 1922 roku. Już za jego rządów podejmowano działania na rzecz włączenia Bydgoszczy do województwa pomorskiego (nastąpi to dopiero w 1938 roku). Prezydent Ślwiński również aktywnie działał, aby projektowana kolejowa ,,Magistrala Węglowa” przebiegała przez Bydgoszcz (dzisiejsze linie 131 i 201). W początkowych planach Bydgoszcz była pomijana, ostatecznie jednak ,,węglówka” przez Bydgoszcz przebiega, co należy zaliczyć prezydentowi Śliwińskiemu na plus. Bydgoszcz przez kolejne lata się rozwijała – powstawały budynki mieszkalne, na Szwederowie zbudowano łaźnie, powstał również wówczas Szpital Miejski. W 1930 roku Rada Miejska zdecydowała się go zawiesić w obowiązkach prezydenta, dlatego do końca 12-letniej kadencji nie dotrwał. Obowiązki prezydenta tymczasowo do 1932 roku objął zastępca prezydenta Tadeusz Chmielarski.

 

Od 22 września 1932 roku funkcję prezydenta objął Leona Barciszewski, wybrany na 12-letnią kadencję. Za jego rządów udało się zmniejszyć dwukrotnie liczbę bezrobotnych, pomimo czasów głębokiego kryzysu gospodarczego. Rozbudowano gazownie miejską, oraz rzeźnie miejską. Był również aktywny na polu dążenia do włączenia Bydgoszczy do województwa pomorskiego, bowiem w wielkopolskim miasto było przez Poznań dyskryminowane. Barciszewski planował również przenieść stolicę pomorskiego z Torunia do Bydgoszczy. Końca kadencji nie dotrwał, zginął tragicznie najprawdopodobniej 11 listopada 1939 zabity przez Niemców. Jego ciała do dzisiaj nie odnaleziono.

 

Na materiale filmowym prezentujemy również prezydentów z okresu PRL (później po zniesieniu tej funkcji Przewodniczących Miejskich Rad Narodowych) oraz z III Rzeczypospolitej, których znamy już z aktualnego życia politycznego.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/lSmEdXKUKLY” frameborder=”0″ allow=”autoplay; encrypted-media” allowfullscreen ]