W Bydgoszczy dopiero zaczynamy świętować Niepodległość (program wydarzeń)



Symboliczna data 11 listopada już w niedzielę, z tego powodu w najbliższym tygodniu czeka nas kilkaset wydarzeń poświęconych setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla Bydgoszczy wydarzenia z listopada 1918 roku to był moment przełomowy, będący jednak przystankiem w dłuższej drodze, która zakończy się 20 stycznia 1920 roku.

– Najważniejsze przed nami, ponieważ dla Bydgoszczy to początek świętowania, przygotowywania się do stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy – mówił dzisiaj Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta, w czasie konferencji prasowej zapowiadające obchody w naszym mieście – Chcemy, żeby był to ten moment, w którym rozpoczynamy świętowanie.

 

Można odebrać to zatem jako zapowiedź, iż w Bydgoszczy świętowanie potrwa do stycznia 2020 roku, gdy przypadnie faktycznie setna rocznica ponownego złączenia się naszego miasta z Polską.

 

Wydarzeń zaplanowano w najbliższym czasie bardzo wiele, począwszy od tych o znaczeniu ogólnomiejskim, po różnego rodzaju uroczystości szkolne. 11 listopada najważniejszym wydarzeniem wydają się organizowane po raz kolejny przez ByLOT Obywatelskie Obchody, pierwszy raz w scenerii Wyspie Młyńskiej. Punktem kulminacyjnym będzie śpiewanie pieśni patriotycznych przez połączone chóry – łącznie ma być ponad 200 osób i najprawdopodobniej będzie to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tradycyjnie będą odbywać się również jarmarki, obecne będzie również Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, bowiem powoli zbliżamy się do jego setnej rocznicy, wydarzenia ważnego w bydgoskiej drodze do niepodległości.

 

O ,,Bydgoskiej drodze do Niepodległości” porozmawiamy natomiast na konferencji, którą organizujemy z udziałem ciekawych prelegentów w piątek, w bydgoskim ratuszu. Więcej o tym wydarzeniu – ,,Droga Bydgoszczy do Niepodległości” – zaproszenie na konferencję

 

W piątek w niektórych tramwajach patriotyczne śpiewanie będzie animować młodzież w strojach sprzed stu lat. Dość duże uroczystości organizowane będą też w Fordonie. Duże wsparcie logistyczne różnym inicjatywom daje Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które w niedzielę 11 listopada przygotowuje wernisaż wystawy poświęconej 4 setnym rocznicą: zakończenia I wojny światowej po której powstały warunki do odrodzenia się Polski, odzyskania przez Polskę niepodległości, wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Bydgoskie Muzeum chce bowiem tym roku w sposób szczególny podkreślać rolę kobiet.

 

Pełen program inicjatyw obywatelskich dostępny jest na stronach ratusza: https://www.bydgoszcz.pl/niepodlegla/

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/aKI1-HCbfco” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]