Rozwój korytarza Bałtyk-Adriatyk, obsługującego również Skandynawię, to zdaniem marszałka województwa Piotra Całbeckiego wręcz żywotny interes województwa kujawsko-pomorskiego. W jego opinii jednak funkcjonowanie tego korytarza północ-południe jeszcze nie może zadowalać. Pojawił się pomysł, aby na jesień zorganizować w naszym województwie międzynarodowy szczyt transportowy.
W trakcie poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radny Jerzy Gawęda nawiązał do listu jaki na odbywającą się w czerwcu w Gdyni konferencję sieci TEN-T, dotyczącą utworzenia autostrady morskiej Gdynia-Karlskrona skierował europoseł Kosma Złotowski i poseł Łukasz Schreiber, w którym wskazali z jednej strony na potrzebę utworzenia w Bydgoszczy terminalu przeładunkowego dla trójmiejskich portów, ale również podjęcie zabiegów, aby do korytarza Bałtyk-Adriatyk włączyć węzeł Budapeszt na Węgrzech. Obecnie korytarz ten na południe od Polski biegnie przez Czechy, Słowację i Austrię do Włoch. Zdaniem Gawędy węzeł Budapeszt jest ważny z racji realizowanych inwestycji łączących go z portem w greckim Pireusie nad Morzem Śródziemnym. Byłaby to swoista realizacja transportowej koncepcji Trójmorza. Automatycznie wzrósłby potencjał terminali przeładunkowych w naszym województwie, zakładając ich powstanie w najbliższych latach.
Gawęda zapytał, czy Zarząd Województwa podejmie działania w tym kierunku na forum Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk, którego Województwo Kujawsko-Pomorskie jest członkiem. Szczegółowa odpowiedź na interpelacje będzie udzielona na piśmie, marszałek Piotr Całbecki przedstawił jednak pewien pomysł – Pomyślałem żeby zorganizować w naszym województwie ,,szczyt transportowy”. Warto w tym miejscu porozmawiać o przyszłości logistyki. Taką dużą konferencję byśmy może jesienią.
Zarząd Województwa zapowiada, że rozezna się, czy będzie w ogóle wola innych partnerów na taki ,,szczyt” w kujawsko-pomorskim.
Dzisiaj o multimodalności i drogach wodnych na Welconomy
O korytarzu Bałtyk-Adriatyk dyskusję będą odbywać się dzisiaj (19 marca) w ramach sesji panelowej „Multimodalność i wykorzystanie potencjału śródlądowych dróg wodnych w Korytarzu Bałtyk-Adriatyk”. Obecni będą m.in. przedstawiciele Województwa Pomorskiego, władze portu w Gdańsku. Organizatorem sesji jest Urząd Marszałkowski we współpracy ze wspomnianym przez Gawędę Stowarzyszeniem Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk.
Chiński prezydent w Rzymie
Kilka dni temu pisaliśmy, że w najbliższy piątek do Rzymu wybiera się prezydent Xi Jinping, aby rozmawiać o rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku. Spekuluje się, że główne chińskieinwestycje we Włoszech mogą być skierowane w port morski w Trieście nad Adriatykiem, który jest elementem korytarza TEN-T Bałtyk-Adriatyk. Dla nas może być to istotne, bowiem Bydgoszcz może być tym miejscem, gdzie będą przeładowywane kontenery z portu w Trieście adresowane do portów w Gdańsku lub Gdyni.