Frekwencja to nasz wspólny interes



Fot: European Union, 2019

Zachęcanie do licznego udziału w wyborach to na pewno rzecz ważna z punktu rozwoju obywatelskości i demokracji. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego frekwencja ma znaczenie szczególne, bowiem okręgi nie mają ustalonej ,,odgórnie” liczby mandatów. Od tego jak licznie pójdziemy w niedzielę (26 maja) na wybory, zależeć będzie liczba reprezentantów województwa kujawsko-pomorskiego.

W historii obecności naszego województwa w Unii Europejskiej mieliśmy dwukrotnie po trzech europosłów, ale też w latach 2004-2009 był tylko jeden. Teoretycznie może się zdarzyć, że dla kujawsko-pomorskiego nie będzie żadnego mandatu. Podział mandatów na okręgi odbywa się bowiem w oparciu o bezwzględne liczby oddanych głosów. Z racji tego, że województwo kujawsko-pomorskie pod względem populacji jest jednym z najmniejszych okręgów wyborczych, mamy nieco utrudnioną sytuację, stąd też ważna będzie nasza obecność przy urnach wyborczych w niedzielę.

 

Więcej o algorytmach podziału mandatów piszemy – Dlaczego frekwencja w wyborach europejskich jest tak ważna?

 

Czym wyższa frekwencja, tym też większy proces społeczeństwa ma wpływ na wybór władz. Jest to zatem ważny wskaźnik demokratyczny.