NFZ uznał niekorzystny dla siebie wyrok dotyczący informacji publicznej

Już prawomocnie fundacja Pro Prawo dla Życia wygrywa spór z bydgoskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Fundacja chce się dowiedzieć ile zabiegów przerywania ciąży, w poszczególnych szpitalach, było sfinansowane z publicznych pieniędzy. Czy NFZ udzieli teraz odpowiedzi nie wiemy, ale Fundusz musi zapłacić 697 zł zwrotu kosztów sądowych oraz pokryć swoje koszty obsługi procesowej.

 

Fundacja Pro Prawo dla Życia wystąpiła do oddziałów NFZ z pytaniem o liczbę sfinansowanych aborcji. W większości wypadków informacje udzielono bez przeszkód, problem pojawił się jednak w bydgoskim oddziale. NFZ udzielił fundacji informację, dotyczącą liczby aborcji w poprzednich latach – przykładowo w roku 2016 było to 147 zabiegów przerywania ciąży.

 

W informacji szpitale które przeprowadziły aborcję zostały oznaczone numerami, fundacja chciała dowiedzieć się jakim numerom przypadają poszczególne placówki zdrowia. I tu się zaczął problem,bowiem NFZ tłumaczył, że to informacja przetworzona, wymagająca od instytucji dodatkowej pracy. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 30 stycznia zapadł wyrok, który uchylił skarżone przez fundacje decyzje NFZ.

 

,,Abstrakcyjnie, w oderwaniu od stanu faktycznego „

Jak czytamy w uzasadnieniu wyroku – Organ w ogóle nie wyjaśnił przyczyn, dla których uznał ww. informację za informację przetworzoną. Nie sposób bowiem uznać, że poczynione abstrakcyjnie, w oderwaniu od stanu faktycznego niniejszej sprawy uwagi objaśniające pojęcie informacji publicznej stanowią o tym, że w tym konkretnym przypadku dotyczącą nazw świadczeniobiorców mamy do czynienia z informacją przetworzoną.

 

O sprawie pisaliśmy w kwietniu, wówczas jeszcze wyrok nie był prawomocny, NFZ przypadało prawo do odwołania się od niego do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Dzisiaj już wiemy, że NFZ ten wyrok uznał.

 

Do NFZ o zdrowy rozsądek apelował poseł Bartosz Kownacki, aby nie narażać oddziału na niepotrzebne koszty sądowe. Na naszych łamach w kwietniu natomiast podważaliśmy logikę sugerowania, iż udzielenie tej informacji może skutkować utrudnieniami w pracy oddziału, gdy przekazanie legendy z numeracją szpitali wymaga znacznie mniejszego nakładu czasu i środków, niż prowadzenie sporu sądowego.

 

Nie oznacza to jednak, że NFZ oddział w Bydgoszczy udzieli wkrótce oczekiwanej informacji. Sąd uchylił decyzję odmowną, w która była ,,abstrakcyjnie” uzasadniona. NFZ może jeszcze raz wydać decyzję odmowną, tym razem jednak inaczej ją uzasadniając.