Trzeźwe poranki – czy mają one sens?

Fot: KWP

,,Trzeźwy poranek” to kryptonim porannych kontroli trzeźwości kierowców realizowanych przez policjantów. W trakcie takiej akcji można przebadać nawet kilka tysięcy kierowców. Pojawia się jednak pytanie, czy takie działania mają sens, bowiem jak wynika ze statystyk, do wypadków z udziałem pijanych kierowców dochodzi najczęściej wieczorami.

Taka akcja odbyła się jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy na swojej stronie internetowej chociażby 6 maja – Wczoraj (6.05.19), w ramach akcji „Trzeźwy kierujący” policjanci ruchu drogowego przeprowadzili kontrole trzeźwości kierujących pojazdami. Policyjne działania trwały od 6.00 do 8.00. Przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń typu Alco-Blow w ciągu kilku sekund każdy zatrzymany do kontroli kierujący był sprawdzany na zawartość alkoholu w organizmie – czytamy w komunikacie.

 

Jak się okazuje, ta akcja na terenie całego województwa pozwoliła ujawnić 12 kierowców ,,na podwójnym gazie”. Komunikat nie ujawnia już jednak, czy były o osoby o niewielkich przekroczeniach dozwolonych norm, które dzień wcześniej za dużo wypiły, czy były to osoby, które rozpoczęły dzień od alkoholu. Te drugie osoby dla bezpieczeństwa na drodze są groźniejsze i wieczorami zazwyczaj mamy do czynienia z nimi.

 

O bezsensowności prowadzenia kontroli nad ranem mówił Łukasz Zboralski, redaktor naczelny portalu o bezpieczeństwie ruchu drogowego brd24.pl, podczas zorganizowanej przed dwoma tygodniami w bydgoskim ratuszu konferencji ,,Wyzwania dla współczesnych miast”. W jego opinii poranne kontrole służą głównie śrubowaniu statystyk, gdy z danych uzyskanych z Komendy Głównej wynika, że największe zagrożenie pijani kierowcy stanowią około godziny 18. Stosunkowo duże zagrożenie powodują w godzinach 16-23. W godzinach 6-8 wskazanych w komunikacie KWP dochodzi średnio do sześciokrotnie mniejszej liczby wypadków niż o godznie 18.

 

– W Wielkiej Brytanii przesiewowych kontroli na drogach się nie przeprowadza – wspomniał Łukasz Zboralski, w którego opinii należy wywoływać na Policji presję, aby większy nacisk kładziono na badanie trzeźwości w godzinach wieczornych. Swego czasu w Bydgoszczy odbywały się takie przesiewowe kontrole wieczorami, ostatnio jednak ich nie zauważyliśmy, również nie pojawiły się w mediach żadne wzmianki.