Przez ostatnie tygodnie wartość bojowa NATO wzrosła



Dobiega końca tegoroczna edycja ćwiczenia CWIX, które odbywają się co roku w Bydgoszczy, w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Celem CWIX jest rozwój interoperacyjności we wspólnym działaniu państw członkowskich. Admirał Paul Bennett stwierdził, że na pewno przez ostatnie tygodnie wzrosła wartość bojowa NATO dzięki CWIX.

 

W CWIX bierze udział około 1,5 tys. osób reprezentujących 29 państw członkowskich NATO oraz przedstawiciele państw sprzymierzonych. Testują oni swoje systemy bojowe, tak aby na polu walki była możliwa skuteczna współpraca.

 

– Naszym głównym celem jest, aby NATO było gotowe do wyzwań jakie stawia przyszłość. Mówię o przyszłości, która nie sięga jutra, ale o dużej dalszej perspektywie, np. kolejnych 20 lat. Zmienia się środowisko operacyjne, coraz więcej możliwości daje nowoczesna technologia. Musimy z niej korzystać. Robimy to dla bezpieczeństwa i współpracy wszystkich 29 państw sojuszu – powiedział admirał brytyjskiej Royal Navy Paul Bennett, Szef Sztabu przy Naczelnym Dowódcy ds. Transformacji w Norfolk w Virginii w Stanach Zjednoczonych.

– Polska bierze udział w tego typu ćwiczeniach od 2001 roku, sztab generalny jest instytucją koordynującą udział w tym szkoleniu polskich przedstawicieli oraz przedstawicieli również z innych państw. Polska pełni w tym ćwiczeniu podwójną rolę – z jednej strony jesteśmy odpowiedzialni za koordynację administracyjną i zabezpieczenie logistyczne, z drugiej strony uczestniczymy również jako uczestnik profesjonalny, czyli ten który zbiera doświadczenia i buduje swoją interoperacyjność z innymi krajami NATO – powiedział gen. bryg. Krzysztof Król, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

 

W trakcie CWIX odbyło się około 7 tys. testów. Niemcy i Holendrzy testowali na ulicach Bydgoszczy wozy rozpoznania, aby przetestować współdziałanie swoich systemów dowodzenia. W skład 1. Dywizji Niemieckiej wchodzą bowiem holenderskie brygady zmechanizowane. Są to ważne ćwiczenia z tego powodu, że w 2023 roku Niemcy będą przewodzić siłą natychmiastowego reagowania NATO, stąd też ważne jest komunikowanie się ich systemów z systemami partnerów.

 

W trakcie CWIX testowany był też polski system bojowy JAŚMIN, który prezentował się dobrze. System stworzyła bydgoska firma TELDAT, której przedstawiciele byli obecni na CWIX.

 

Ukraińcy na CWIX
O CWIX zrobiło się głośno za sprawą komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, który poinformował, że ukraińskie systemy przeszły ponad 20 testów w trakcie tego szkolenia. Ukraiński Sztab Generalny ocenił, że jest to ważny krok dla Ukrainy w drodze do czlonkostwa w NATO Ten komunikat zauważyły chociażby rosyjskie media państwowe, o udziale Ukraińców w CWIX pisze portal radia ,,Sputnik”. Wzmianki pojawiły się też na wielu ukraińskich portalach. Nie pada jednak informacja, że ćwiczenia odbywają się w Bydgoszczy, jest tylko mowa o Polsce.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/c1hSdXm4mMY” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]