UTP pokazuje ile zyskuje na energii solarnej



Fot: UTP

Dzisiaj przypada Dzień Czystego Powietrza, który poświęcony jest dyskusji o walce ze smogiem oraz promowaniu odnawialnych źródeł energii. W Bydgoszczy ostatnio coraz więcej mówi się o fotowoltaice, czyli pozyskiwaniu energii ze słońca.

Na razie nie jesteśmy wstanie pozyskiwać dla Bydgoszczy energii tylko z tego źródła, ale zwiększając udział energii odnawialnej, z jednej strony redukujemy bieżące wydatki za energie, ale z drugiej ograniczamy emisję dwutlenku węgla. Władze miasta stawiają sobie za cel pozyskiwanie energii na zasilanie latarni ulicznych oraz komunikacji tramwajowej z instalacji ProNatury oraz instalacji fotowoltaicznych, które będą sukcesywnie na miejskich budynkach instalowane.

 

Celem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego jest natomiast ograniczenie emisji dwutlenku węgla o ponad 30 ton rocznie. W sierpniu na dwóch budynkach UTP zainstalowane zostały za fundusze unijne instalacje fotowoltaiczne – wartość projektu to ponad 12 mln zł. Statystyki pozyskiwanej energii elektrycznej dostępne są publicznie. Od października UTP pozyskał w ten sposób ponad 1 tys. kilowatogodzin, co oznacza oszczędność ponad 500 zł na rynku komercyjnym energii elektrycznej. Pozwoliło to też ograniczyć o tonę emisję dwutlentku węgla do atmosfery.

 

O energii pozyskiwanej ze słońca myślą też inni. Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Budowlani” chce wybudować elektrownie osiedlową, która rocznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla aż o 300 ton.

 

Przypomnieć należy, że pod koniec października Bydgoszcz była gospodarzem ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Porozumienie Burmistrzów, na której zastępca prezydenta Maria Wasiak w imieniu Bydgoszczy podpisała się pod postulatami. Porozumienie Burmistrzów to inicjatywa europejska, która dąży do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2030 roku aż o 40%. Ta inicjatywa samorządowa ma sprawić, że Europa będzie awangardą jeżeli chodzi o walkę o klimat