Twórca loga Solidarności, zaprojektował logo jubileuszu Bydgoskiego Marca 1981

Powoli zbliżamy się do kulminacyjnego momentu obchodów Roku Bydgoskiego Marca 1981, który w 40. rocznicę tego wydarzenia ustanowiony został decyzją Rady Miasta Bydgoszczy.

 

W marcu 1981 roku doszło do większego kryzysu w kraju, który zapoczątkowany został odmową władz PRL zarejestrowania Solidarności Rolników Indywidualnych. Środowiska chłopskie poniesione wywalczeniem w sierpniu 1980 roku Niezależnego Związku Zawodowego Solidarność, chciały również powołać swój związek. Efektem braku zgody było powołanie 16 marca w Bydgoszczy komitetu strajkowego, który rozpoczął strajk okupacyjny jednej z kamienic przy ulicy Dworcowej, tuż przy samym dworcu kolejowym. Strajk chłopski omawiano 19 marca podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Narodowej, na które przyszli także działacze Solidarności, aby wstawić się z rolnikami. Doszło do starć z oddziałami ZOMO, które siłą wyprosiły działaczy Solidarności.

 

Wydarzenia Bydgoskiego Marca przyniosły kryzys polityczny, pojawiło się ryzyko ogólnokrajowego strajku. W rezultacie w maju 1981 rolnicy dopięli swojego – 12 maja NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych została zarejestrowana.

 

Szerzej o tamtej historii będziemy przypominać przez okres od marca do maja.

 

Mamy też logo 40. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981, którego autorem jest Jerzy Janiszewski, twórca legendarnego logo Solidarności.