Kamery do monitoringu – co trzeba wiedzieć?

W obecnych czasach warto zadbać o ochronę swojego mienia. Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej montują na swoich podwórkach kamery, które zapewniają całodobowe bezpieczeństwo ich dobytkowi. Dzięki temu nagranie to niejednokrotnie jedyny dowód w przypadku ewentualnej kradzieży.

Jakie są rodzaje kamer do monitoringu?

W celu pełnego zaspokojenia potrzeb klienta, producenci sprzętu rejestracji wizji oferują szeroką gamę kamer. Można z nich wyróżnić następujące rodzaje:

  • Kamery IP – z wykorzystaniem łącza teleinformatycznego i sieci komputerowej zapisują szczegółowy obraz. Jakość zapisu jest o wiele lepsza niż w przypadku analogowych kamer do monitoringu. System charakteryzuje się wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju zakłócenia, możliwością rozbudowania i łatwością w konfiguracji każdej z kamer.

  • Kamery AHD (ang. Analog High Definition) – wykorzystywane do analogowych systemów rejestracji wizji przy zastosowaniu kabla koncentrycznego. Jakość zapisu to HD 720px i Full HD 1080px.

  • Kamery HDCVI (ang. High Definition Composite Video Interface) – wprowadzona na rynek przez firmę Dahua, której w Europie odpowiednikiem jest BCS. System wyposażony w kabel koncentryczny. Rozdzielczość obrazu to 1Mpx i 2Mpx. Na dystansie do 500m osiąga transmisję pozbawioną opóźnień.

  • Kamery HDTVI (ang. High Definition Transport VideoInterface) – tak jak poprzedni rodzaj dedykowana jest analogowym systemom i jej działanie opiera się również na kablu koncentrycznym do 500, ale także z powodzeniem spełnia swoją rolę za pomocą popularnej skrętki do 200m. Twórcą tego standardu jest Hikivision. Na rynku są już kamery megapikselowe, które zapisują ostry obraz o wysokim kontraście.

  • Standardowe kamery analogowe – najstarsze na rynku kamery do monitoringu, które są stopniowo wypierane przez najnowsze technologie typu HD-CVI, HD-TVI i AHD.

Ze względu na obszar zastosowania kamery można dodatkowo podzielić na:

  • Zewnętrzne (ang. outdoor) – przeznaczone do użytku na otwartej przestrzeni.

  • Wewnętrzne (ang. indoor) – stworzone, by rejestrować obraz w środku budynku.

Wyodrębnić można również:

  • Stacjonarne – bez ruchomych głowic, zaprojektowane na rejestrowanie jednego obszaru.

  • Obrotowe i szybkoobrotowe – zmieniają kierunek rejestracji obrazy, a szybkoobrotowe potrafią swoim zasięgiem objąć pełny zakres 360o.

  • Kamery Bullet, Dome i Box – rozwiązania, które pozwalają na obserwację określonego punktu. Nie posiadają ruchomych głowic.

  • Kamery PTZ (ang. pan-tilt-zoom camera) i kamery szybkoobrotowe – obracające się systemy monitoringu, które stosowane są zazwyczaj tam, gdzie jest więcej ludzi, na przykład w centrach miast lub na imprezach.

 

Gdzie wykorzystuje się kamery do monitoringu?

System rejestrujący obraz wykorzystywany jest już niemal wszędzie i staje się standardem. Od prywatnych podwórek, przez sklepy i parkingi, aż po wielkopowierzchniowe zakłady pracy, w których przewija się sporo ludzi. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, bowiem nie trzeba samemu strzec swojego cennego mienia. System elektroniczny zrobi to za nas nawet wtedy, gdy śpimy.

Wysokiej jakości kamery do monitoringu kupisz w sklepie Montersi.pl oferujący między innymi kamery IP obrotowe – https://www.montersi.pl/kamery-obrotowe-ip