Stosowanie przełączników pozwala na załączanie i wyłączanie torów prądowych, co ma niebagatelne znaczenie w urządzeniach elektronicznych. Jednym z ich szeroko stosowanych typów jest przełącznik dźwigniowy. Gdzie jest używany najczęściej?
Budowa przełączników dźwigniowych
Przełączniki dźwigniowe mimo prostej konstrukcji są bardzo funkcjonalne. Te nowocześniejsze charakteryzują się także bardzo wysoką wytrzymałością, a ich żywotność wynosi nawet do 20 000 przełączeń. Do ich produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości stal i inne trwałe materiały. Dzięki temu elementy są odporne na wilgoć i wysokie temperatury.
Mocowanie dźwigni przełączającej odbywa się z użyciem sprężyny utrzymującej przełącznik w zadanej pozycji. Łatwość ich obsługi pozwala na szerokie zastosowania w przypadkach, gdy liczy się krótki czas reakcji.
Do najważniejszych parametrów określających cechy i funkcjonalność konkretnego przełącznika należą konfiguracja styków, temperatura pracy, rezystancja styku i trwałość elektryczna, jak również:
-
liczba stabilnych pozycji,
-
sposób przełączania,
-
obciążalność styków,
-
rodzaj dźwigni,
-
rodzaj wyprowadzenia.
Obecnie w sklepach elektronicznych takich jak tme.eu można zakupić całą gamę produktów tego typu. Umożliwiają tworzenie różnych konfiguracji i wyłączania torów prądowych.
Do najpopularniejszych przełączników dźwigniowych ze względu na rodzaj wyprowadzenia należą przełączniki do lutowania, do druku, z konkretnymi konektorami, kątowe, pin, a także samozatrzaskowe oraz z łączeniem mechanicznym na śruby.
W odniesieniu do kształtu dźwigni najczęściej stosowane są dźwignie długie, krótkie, okrągłe i płaskie, z osłonką plastikową oraz typu joystick.
Główne zastosowania przełączników dźwigniowych
Podstawową funkcją przełączników dźwigniowych jest zainicjowanie konkretnego procesu i utrzymanie zadanej pozycji aż do momentu przełączenia. Dzięki temu z powodzeniem stosuje się je przy włączaniu i wyłączaniu instalacji czy maszyn. Szeroko korzysta się z nich również w:
-
elektronice używkowej,
-
systemach alarmowych,
-
systemach HVAC,
-
mechanice i automatyce.
Zastosowanie znajdują także w przypadku mierników oraz w motoryzacji.
Najważniejsze typy przełączników
Oprócz przełączników dźwigniowych dużą popularnością cieszą się także inne rodzaje przełączników wyróżniane ze względu na sposób zmiany stanu. Powszechnie stosowane są:
-
mikroprzełączniki,
-
przełączniki suwakowe,
-
przełączniki obrotowe,
-
Rocker.
Stosowany podział przełączników uwzględnia też liczbę stanów, dostępne wyprowadzenia czy wariant montażu (THT, SMD). Także wybór pod kątem wielkości nie nastręcza problemu, nawet w przypadku przełączników o rozmiarze zaledwie kilku milimetrów.