103 lata powrotu Inowrocławia do Odrodzonej Polski

Fot: Przemysław Bohonos/ MojaKruszwica.pl

Fot: Przemysław Bohonos/ MojaKruszwica.pl

6 stycznia 1919 roku wojska Powstania Wielkopolskiego dowodzone przez kpt. Pawła Cymsa zajęły Inowrocław. Na tamten czas Inowrocław był drugim po Poznaniu, największym miastem zajętym przez powstańców. Dzisiaj mija 103. rocznica wyzwolenia Inowrocławia, tradycyjnie 6 stycznia w Inowrocławiu obchodzone są uroczystości związane z Powstaniem Wielkopolskim, tak było również i dzisiaj.

Po rocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną, w tym roku ponownie odbyły się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskim w Inowrocławiu, zaznaczyć wyraźnie trzeba, że to najważniejszy monument związany z pamięcią narodową dla inowrocławian. Pod pomnikiem zebrali się samorządowcy, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, przedstawiciele Garnizonu Inowrocław, który zapewnił także wartę honorową przed pomnikiem oraz przedstawiciele różnych środowisk.

 

 

Fot: MojaKruszwica.pl

 

Kontrowersyjna wówczas decyzja kpt.Cymsa

Decyzję o wyzwoleniu Inowrocławia 6 czerwca 1919 roku podjął mający wówczas 24 lata ppor. Paweł Cyms, choć zalecenia sztabu były inne, liczono bardziej na pokojowe negocjacje. Krwawe walki zakończyły się wyzwoleniem Inowrocławia przez powstańców. Wielu historyków uważa, ze decyzja Cymsa była kluczowa dla dalszego przebiegu powstania, bowiem zajęcie Inowrocławia po nieco ponad tygodniu od wybuchu Powstania Wielkopolskiego znacznie przechyliło na polską korzyść układ sił.