Zwrot akcji w sprawie ulicy Alejnika – w obiegu pozostaje decyzja o przemianowaniu jej w Tadeusza Chęsego

Fot: UM Inowrocław

Po półtora roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zakończył spór o nazwę ulicy w Inowrocławiu, której patronował Iwan Alejnikow, a w listopadzie 2020 roku została przemianowana przez wojewodę na Tadeusza Chęsego. Ostatecznie w obiegu pozostanie decyzja wojewody.

 

W listopadzie 2020 roku wojewoda Mikołaj Bogdanowicz postanowił wydać zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnikowa w Inowrocławiu na ulicę honorowego obywatela tego miasta Tadeusza Chęsego. Zdaniem wojewody ta nazwa propagowała ustrój komunistyczny. Rada Miejska w Inowrocławiu to działanie zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy.

 

WSA w Bydgoszczy stwierdził, że kluczowy dla uznania, czy dana nazwa podlega dekomunizacji, jest odbiór społeczny. Jeżeli społeczność lokalna uważa, że patron propaguje komunizm to nazwa powinna być zdekomunizowana, ale jeżeli odbiór społeczny jest zupełnie inny – dopóki nazwisko, wydarzenie lub data nie stanowi powszechnie rozpoznawalnego przez mieszkańców gminy symbolu komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, dopóty nie może być mowy o tym, by uznać za uzasadnioną ingerencję organu nadzoru w sferę chronionej konstytucyjnie samodzielności gminy – czytamy w wyroku WSA. Wojewódzki Sąd zatem utrzymał nazwę Alejnika, wycofując z obiegu decyzję dekomunizacyjną wojewody.

 

Wojewoda wniósł skargę do NSA w Warszawie, a ten dzisiaj zdecydował o uchyleniu zaskarżonego orzeczenia i oddaleniu skargi. Oznacza to, że orzeczenie WSA unieważniające decyzję wojewody zostało wycofane z obiegu, zatem decyzja wojewody zmieniająca nazwę ulicy na Tadeusza Chęsego staje się prawomocna. Kończy to ten spór – pozostawiając w obiegu ulicę Chęsego.

 

Na szersze wyjaśnienie wyroku warszawskiego sądu przyjdzie nam poczekać.