Dzisiaj – 1 listopada – na Cmentarzu Starofarnym odbyła się kwesta na ratowanie zabytkowych grobowców, które tworzą historię miasta. Z tego powodu zarówno kwestujących znanych bydgoszczan, z najważniejszymi przedstawicielami lokalnych władz nie trzeba było przekonywać do zaangażowania, tego samego nie trzeba było czynić również wobec mieszkańców, którzy ofiarnie dokładali się. Kwestę organizuje od wielu lat Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, dzisiaj można było spotkać osoby, które kwestowały ponad 20 razy. Środki zebrane z kwesty przeznaczane były na cmentarze Starofarny i Nowofarny.
Tegoroczna kwesta została zorganizowana dość skromnie, ograniczono się do jednego dnia, z obaw o pandemię, bowiem wciąż w Polsce mamy stan zagrożenia epidemicznego. Sprawiło to, że w jednym momencie potrafiło kwestować ponad kilkanaście osób, co też pokazuje, jak ważną rolę kwesta odgrywa dla tych osób. Szczegółowe podsumowanie kwesty poznamy za kilka dni.
Cmentarz Starofarny to miejsce znające historię polskiej Bydgoszczy. Tutaj spoczywa wielu zasłużónych bydgoszczan, także z okresu zaborów. Chociażby lider polskich posłów do Reichstagu Teofil Magdziński. Tegoroczna kwesta będzie podobnie jak ubiegłoroczna przeznaczona na grobowiec rodzinny Warmińskich. Doktora Emilia Warmińskiego możemy uznać za jednego z ojców polskiej Bydgoszczy. Emil Warmiński poszedł w ślady ojca i również podjął studia medyczne, studiował najpierw w Marburgu, później w Berlinie, tam też wrażenie zrobiły na nim obelgi jednego z profesorów pod adresem Polaków. Obelgi rzucane przez prof. Schumanna. Zaczął angażować się m.in. w polskiej organizacji patriotycznej ,,Sokół”. Przełomowym momentem w jego patriotycznej działalności był jednak rok 1905, w którym powrócił do Bydgoszczy. Bydgoszcz od momentu I rozbioru Polski była poddawana dość ambitnej polityce germanizacyjnej, która opierała się też o to, że wszystkie szyldy w mieście powinny być w języku niemieckim. Gdy 1905 roku otwierał w Bydgoszczy gabinet lekarski, przy ulicy Gdańskiej, powiesił szyld w języku polskim, za co spotkały go liczne nieprzyjemności. W tamtym okresie lekarze tytułowali się der arzt lub der doktor, Emil Warmiński był pierwszym, który po polsku napisał lekarz. Dla Polaków był to jednak symbol przeciwstawiania się germanizacji, który dawał polskim dążeniom nadzieje. Za zgromadzone pieniądze kupił kamienicę, w którym powstał Dom Polski, w którym toczyło życie kulturalne i rozrywkowe społeczności polskiej. Budynek ten został zniszczony w sierpniu 1919 roku przez niemiecki Grenschultz. Doktor Warmiński został natomiast w przyszłości patronem ulicy przy którym mieścił się ten budynek.
W tym roku, pierwszy raz w historii tej kwesty, odbywa się ona również w internecie. Inicjatywę możemy wesprzeć poprzez portal: https://zrzutka.pl/8je9fm