W sali sesyjnej żnińskiego ratusza odbyła się w poniedziałek historyczna chwila i to nie za sprawą wzniosłych słów – Bydgoszcz takiej odpowiedzialności za wydatkowanie środków europejskich nie miała nigdy, podlegli prezydentowi Bydgoszczy pracownicy wezmą odpowiedzialność za wydatkowanie około 0,5 mld zł z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Nie wykluczone, że Bydgoszcz będzie jedynym miastem w Polsce, które przyjęło tak odpowiedzialne kompetencje.
Jest to jednocześnie historyczna chwila dla dążeń Bydgoszczy do tworzenia swojej metropolii, spełnieniem podejmowanych od wielu lat starań, aby samemu kreować, z gminami i powiatami ościennymi politykę metropolitalną. Podpisane porozumienie pomiędzy marszałkiem i prezydentem Bydgoszczy przenosi część kompetencji związanych z funduszami europejskimi w praktyce z Torunia do Bydgoszczy.
– Bydgoszcz jest najsilniejszym ośrodkiem gospodarczym i społecznym naszego województwa. Jest naszą lokomotywą rozwojową, państwo realizując współpracę swoich gmin i powiatów w oparciu o współpracę z Bydgoszczą, wchodzicie niejako w tą elitarną rolę tych gmin, które będą napędzać rozwój naszego województwa – mówił w Żninie marszałek Piotr Całbecki. W sali sesyjnej żnińskiego ratusza w obecności przedstawicieli powiatów i gmin tworzących Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz, przekazała kompetencje Instytucji Zarządzającej częścią funduszy europejskich dla województwa kujawsko-pomorskiego prezydentowi Bydgoszczy reprezentującemu Miasto Bydgoszcz – My wciąż odpowiadamy za wydatkowanie tych pieniędzy, za to mamy partnerów, którzy biorą część odpowiedzialności. To jest dla mnie bardzo cenne i bardzo ważne – podkreślał marszałek Piotr Całbecki.
W kujawsko-pomorskim będzie kilka ZIT-ów, swój ZIT po tym, gdy uznano, że nie ma sensu kontynuować tworzenia ZIT-u bydgosko-toruńskiego, swój ZIT utworzy też Toruń wraz ze sąsiadami. Marszałek Całbecki przyznał, że w przypadku tamtych ZIT-ów pełne kompetencje Instytucji Zarządzającej pozostaną w Urzędzie Marszałkowskim. W tej uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, którzy przyznali, że na dzisiaj żadne inne miasto nie podjęło się obowiązków Instytucji Zarządzającej.
Prezydent Rafał Bruski wspomniał, że nowa formuła, czyli ZIT oparty o samorządy najbliżej związane z Bydgoszczą pozwoli na bardziej owocną współpracę – Chcąc, abyśmy faktycznie realizowali zintegrowane projekty stwierdziliśmy, że w dotychczasowej formule to nie miało miejsca. Słowo zintegrowane to było nadużycie. Jak tutaj siedzimy, to w różnych obszarach, nie tylko ZIT-owych, ale jako Stowarzyszenie Metropolia mamy ponad 200 umów w różnych dziedzinach: od komunikacji, przez gospodarkę odpadami, po wodę, ścieki, przez choćby schronisko dla psów. Takich porozumień mamy ze sobą policzone ponad 200, stąd też rzeczywista współpraca, wspieramy się przy promocji gospodarczej, promocji turystycznej i wielu innych, stąd aby było to naprawdę żywe, to w tym gronie się spotykamy.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, nazywane ZIT-ami, funkcjonują w Polsce od 2014 roku, celem ich wdrażania przez Unię Europejska jest pobudzanie budowania w regionach metropolii.