Obraz Matki Boskiej Pięknej Miłości trzeba zaliczyć do jednych z najistotniejszych bydgoskich symboli. Namalowany najprawdopodobniej w XV wieku wizerunek Matki Bożej z charakterystyczną różą zdobi główny ołtarz w Katedrze Bydgoskiej i uchodzi za jeden z piękniejszych wizerunków Matki Bożej znajdujących się w Polsce. Poczta Polska w ramach serii ,,Sztuka sakralna” wydała kartkę pocztową w nakładzie 5 tys. sztuk.
-Istotą tego obrazu jest to, że ma on w sobie wiele wpływów. Możemy mówić zarówno o wpływie malarstwa nadreńskiego, ale również wyrafinowanie, które można znaleźć w sztuce flamandzkiej. Rzeczywiście jest to obraz, który jest jednym z piękniejszych przedstawień maryjnych – ocenia prof. Dariusz Markowski – Historia obrazu jest bardzo trudna – historycy sztuki i badacze cały czas się spierają na temat czasu jego powstania oraz jego autorstwa. Wykonując badania tego obrazu w roku 1999, przy okazji ukoronowania wizerunku Matki Bożej z Różą przez papieża Jana Pawła II, miałem okazję wykonać szereg badań pokazujących stan zachowania tego obrazu, jak również ocenić jego budowę techniczną. Na podstawie tych analiz, które zostały wykonane, myślę że obraz ten należy łączyć z okresem późnego gotyku i powstał on po 1500 roku.
Okres II wojny światowej obraz przechowywany był potajemnie w kościele w Mąkowarsku. Obawiano się bowiem, że spotka go los podobny do innych dzieł sztuki zrabowanych przez hitlerowców. Do dzisiejszej Katedry Bydgoskiej powrócił w 1945 roku. Z uwagi na jego stan konieczne było przeprowadzenie gruntownej renowacji.
Autorem projektu kartki pocztowej jest Paweł Myszka.