Grupę G20 tworzy 19 najsilniejszych światowych gospodarek oraz Unia Europejska. Przywódcy G20 spotykają się raz do roku na szczytach, w tym roku odbył się w Bali w Indonezji. Przed rokiem zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska była 21 najsilniejszą gospodarką świata. Tegoroczne szacunki wstępnie wskazują, że będziemy 20. największą gospodarką.
Do G20 należy Turcja, która uplasowana została przed rokiem jako 17. największa gospodarka świata. Turecka gospodarka boryka się z wysoką inflacją i spadkiem wartości waluty, stąd też prognozy, że Polska ją dogoni. Ostatnie tygodnie to także znaczące umocnienie się złotego. Gdyby Polska weszła do G20 to zapewne zaczęłoby się szukanie ojców sukcesu wśród polityków, w praktyce mamy tutaj zbieg takich zdarzeń jak pozycja gospodarcza zastana po rządach PiS oraz wzmocnienie się złotego po przegranych przez tą formację wyborach. Jest to bardziej skomplikowana materia niż przekazy propagandowe jakie są obecne w polskiej polityce.
Ostudźmy nieco emocje
Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego na przełomie 2023 i 2024 roku polskie PKB osiągnie 860 mld dolarów amerykańskich. Klub G20 obok UE tworzy 19 najsilniejszych gospodarek – sklasyfikowana przed rokiem na 20 miejscu Szwajcaria do G20 na dzisiaj nie należy, zatem odkładając emocję, szybciej do tego elitarnego klubu wejdzie Szwajcaria, która dzięki problemom Turcji też awansuje, niż Polska. Z drugiej jednak strony bycie 20. najsilniejszą gospodarką i tak powinno nas cieszyć.
Rosja, Argentyna
W 2012 roku w prestiżowych zachodnich mediach jak ,,Forbes”, ,,Foreign Policy”, czy ,,The Wall Street Journal” pojawiały się opinie, że Polska powinna zastąpić w G20 będącą w kryzysie Argentynę. Do dzisiaj ten kraj nie wyszedł na prostą, stąd też w perspektywie wieloletniej i ten kraj Polska może wyprzedzić.
Po rosyjskiej agresji na Ukrainę pojawiły się w Polsce głosy, że powinniśmy dążyć do zastąpienia w G20 Rosji. Trwająca wojna jest poważnym zagrożeniem dla rosyjskiej gospodarki, w ostatnich miesiącach dystans w PKB między Polską i Rosją znacznie zmalał.
Kontrowersje europejskie
Jednym z członków G20 jest Unia Europejska, która Polskę przecież też reprezentuje. Oprócz UE osobne swoje reprezentacje mają też Niemcy, Francja i Włochy, co niekiedy odbierane jest jako kontrowersyjne.
4 gospodarka w Unii
Na najnowsze spekulacje wokół szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego można spojrzeć też w jeszcze inny sposób. Polska jest 4. największą gospodarką w UE, wyprzedzamy m.in. dużą Hiszpanię, czy uchodzące za bogate kraje Skandynawskie. Jak doliczymy Wielką Brytanię, Rosję i Szwajcarię to jesteśmy 6. najsilniejszym gospodarczo krajem w Europie.