Nitro-Chem chce podwoić produkcję. Już dzisiaj firma produkuje 24 godziny na dobę

Fot: Nitro-Chem

Fot: Nitro-Chem

Bydgoski zakład zbrojeniowy Nitro-Chem to jeden z największych dostawców amunicji dla armii Stanów Zjednoczonych. W minionym roku bydgoska firma podpisała umowę z amerykańską Paramount Enterprises International na dostawę trotylu, który przeznaczony będzie na amerykańskie rządowe programy zbrojeniowe. Kończone obecnie inwestycje mają zwiększyć możliwości produkcyjne.

Nitro-Chem finalizuje budowę instalacji elaboracji metodą ślimakową dla amunicji artyleryjskiej, co pozwoli dzięki automatyzacji podwoić obecnie realizowaną produkcję. Realizowana jest też instalacja dla elaboracji dla bomb lotniczych i pociskow wiekokalibrowych metodą radiograficzną. Władze Nitro-Chem zapowiadają dalsze inwestycje mające zwiększyć możliwości produkcyjne.

 

Obecnie panuje duży popyt na produkty Nitro-Chem z uwagi na trudną sytuację międzynarodową. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę zbroić chce się też Europa zachodnia. Nitro-Chem liczy na uzyskanie kontraktu od polskiej armii na produkcję amunicji do haubnic samobieżnych – popularnych Krabów. Nitro-Chem wstępnie został też zakwalifikowany do unijnego programu ASAP, którego celem jest zwiększenie zasobu amunicji państw członkowskich.

 

Spółka w regionie budzi kontrowersje głównie z powodów środowiskowych, oczyszczalnia Chemwik zarzuca spółce dostarczanie ścieków o złej jakości. Z tego powodu zakład podjął działania w zakresie przebudowy i rozbudowy zakładowej podczyszczalni ścieków oraz budowy instalacji odzysku wody. Celem tej inwestycji jest przede wszystkim ograniczenie zużycia wody do celów produkcyjnych oraz redukcja ilości ścieków przemysłowych odprowadzanych z zakładu. W tym zakresie Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. złożyły wniosek do Ministerstwa Aktywów Państwowych o objęcie wsparciem finansowym planowanej inwestycji. W tym roku oddano do użytkowania urządzenie do filtrowania ścieków z instalacji produkcyjnej TNT, które zmniejsza ilości zawiesiny i zanieczyszczeń organicznych w ściekach przemysłowych kierowanych do zakładowej podczyszczalni ścieków.