W niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe, w ramach których wybierać będziemy radych kilku szczebli, a także prezydentów miast – w przypadku mniejszych gmin wójtów i burmistrzów. Lokale wyborcze otwarte będą o godzinie 7, a głosowane powinno się zakończyć o godzinie 21 (jeżeli nie dojdzie do istotniejszych incydentów). Do zakończenia głosowania będzie obowiązywała cisza wyborcza, zatem agitacja zarówno dzisiaj i jutro do godziny 21 jest zakazana. Warto o tym przypominać, bowiem docierają do nas sygnały, że chociażby na Facebook-u dochodzi do naruszeń.
W zależności od samorządu w którym mieszkamy otrzymamy trzy lub cztery karty. W dalszej części tekstu wyjaśnimy z czego to wynika.
Pierwszy głos na prezydenta miasta /wójta lub burmistrza
Jak wynika z wyjaśnień PKW na tej karcie znajdziemy nazwiska kandydatów na różowym tle. Nazwiska będą w kolejności alfabetycznej. W Bydgoszczy będą to kolejno: Maja Adamczyk, Rafał Bruski, Joanna Czerska-Thomas i Łukasz Schreiber. W Inowrocławiu: Arkadiusz Fajok, Ewa Koman, Bartosz Kownacki, Janusz Misterski, Wojciech Piniewski i Marek Słabiński.
W niektórych samorządach, gdzie jest tylko jeden kandydat np. w Sicienku pod Bydgoszczą, przy nazwisku jedynego kandydata pojawi się do wyboru Tak albo Nie. Jedyny kandydat zostanie wybrany, gdy uzyska więcej głosów na tak.
Drugi głos do Rady Gminy / Rady Miasta
W przypadku większości samorządów, czyli powyżej 20 tys. mieszkańców wyborca otrzyma kartę na której w kolumnach będą wymienione nazwiska kandydatów z podziałem na listy komitetów z których kandydują. Istotne jest to, że wybieramy tylko jednego kandydata, jeżeli zagłosujemy na kandydatów z dwóch list wówczas nas głos będzie nieważny. W Bydgoszczy komitety będą w kolejności: Trzecia Droga, Koalicja Obywatelska, Europejska Lewica (komitet ten zarejstrować listy tylko w części okręgów, zatem nie każdy wyborca otrzyma karty z tym komitetem) i Bydgoska Prawica.
W przypadku wyborów do Rady Miejskiej w Inowrocławiu będzie to kolejność: PiS, Trzecia Droga, Lewica, Koalicja Obywatelska, Komitet Janusza Misterskiego, Komitet Arkadiusza Fajoka, Porozumienie Samorządowe i Komitet Marka Słabińskiego.
Jeżeli chodzi o gminy poniżej 20 tys. mieszkańców np. Sicienko – tutaj obowiązuje ordynacja jednomandatowa. Otrzymają kartę z listą alfabetyczna wszystkich kandydatów w danym okręgu i dokonują wyboru jednego kandydata. Oddanie większej ilości głosów sprawi, że głos będzie nieważny.
Trzeci głos do Rady Powiatu
W przypadku miast na prawach powiatu, które są jednocześnie gminą i powiatem, Rada Gminy i Rada Powiatu to jeden organ, zatem w Bydgoszczy będącej miastem na prawach powiatu wyborcy nie otrzymają osobnej karty do powiatu. W kujawsko-pomorskim mamy tylko cztery miasta na prawach powiatu, oprócz Bydgoszczy także: Toruń, Włocławek i Grudziądz. W pozostałych samorządach głosujemy na czterech kartach.
Kandydaci do Rady Powiatu znajdują się na żółtym tle. Karta do Rady Powiatu będzie podobna jak do Rady Gminy, z podobnym układem nazwisk. W przypadku powiatu inowrocławskiego komitety na liście będą w następującej kolejności: PiS, Trzecia Droga, Lewica, Koalicja Obywatelska, Nasze Kujawy.
Tutaj również oddajemy jeden głos.
Czwarty głos do Sejmiku Województwa
W wyborach o Sejmiku Województwa otrzymamy podobną kartę jak do gminy i powiatu – nazwiska będą na błękitnym tle. Również oddajemy jeden głos na wybranego kandydata któregoś z komitetów.
Tutaj układ komitetów będzie w Bydgoszczy i w Inowrocławiu identyczny (choć z uwagi na osobne okręgi będą inni kandydaci). Kolejno: PiS, Konfederacja i Bezpartyjni, Trzecia Droga, Lewica, Koalicja Obywatelska, Polska Liberalna – Strajk Przedsiębiorców.