Znajdujemy się obecnie w dość nietypowej sytuacji jeżeli chodzi o sprawowanie władzy w samorządach – niemal wszystkie gminy, miasta, powiaty i województwa funkcjonują od środy 1 maja bez radnych. Wynika to złożenia się zakończenia kadencji z majowym długim weekendem.
Zgodnie z ustawą Sejmu przedłużającą kadencję samorządów zakończyła się ona z dnie 30 kwietnia, czyli w miniony wtorek. Radni poprzedniej kadencji z dniem 1 maja przestali być radnymi. Radni wybrani w wyborach z 7 kwietnia staną się faktycznie radnymi w momencie złożenia ślubowania (wymaga tego ustawa), a z racji majowego weekendu większość samorządów nie odbyła jeszcze inauguracyjnych posiedzeń – być może pojedyncze samorządy zebrały się 2 maja, w ważniejszych ośrodkach naszego regionu to jednak nie nastąpiło.
Inauguracyjne posiedzenia w większości wypadków odbędą się w poniedziałek (6 maja) i we wtorek (7 maja). Zresztą przepisy mówią, że muszą się one odbyć w ciągu 7 dni od zakończenia kadencji – czyli 7 maja to jest ostatni możliwy termin.
Nieco inaczej wygląda sytuacja z prezydentami, burmistrzami, wójtami oraz marszałkami i wicemarszałkami województw. Ich kadencja owszem też się skończyła 30 kwietnia, ale zgodnie z przepisami pełnią oni swoje obowiązki do czasu złożenia ślubowania przez ich następców lub złożenia ponownego ślubowania w przypadków tych włodarzy wybranych na kolejną kadencję. Prezydent czy marszałek województwa nie ma jednak pełnej władzy i niektóre decyzje muszą uchwalić organy stanowiące czy rady i sejmiki – a tych na dzisiaj nie ma w Polsce.