Prototypowy tunel osłonowy dla skoków narciarskich – wymyślony przez bydgoskich architektów Przemysława Gawędę i Marcina Sajdaka z pracowni Archigeum – jest już na finalnym etapie montażu. Istnieje szansa, że jeszcze w tym roku pojawi się na Wielkiej Krokwi w Zakopanym.
Kilka dni temu Archigeum opublikowało animację komputerową jak ten patent wpłynie na zawody narciarskie, opracowaną przez Chodór Design, cenionego polskiego twórcy Jerzego Chodóra
W ubiegłym roku przy udziale środków europejskich Instytut Lotnictwa w Warszawie na zlecenie Archigeum przeprowadził badania aerodynamiczne, które pozytywnie odpowiedziały na pytanie, że taki tunel osłonowy się ma fizyczne podstawy do funkcjonowania. Wielu internautów miało obawy, że skoczka na wyjściu z progu może porwać, dlatego dogłębnie przy udziale technologii laserowej zbadano to.
– Instalacja jest mobilna, składana, rozkładana, transparentna ze szkłem inteligentnym, jak napada śnieg to zostanie on wytopiony – jest podgrzewany. Naszpikowany jest całą technologią – plan jest jest, aby ten produkt osensorować do celów treningowych – mówił podczas III Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku, w październiku ubiegłego roku Przemysław Gawęda – Jak myśmy rozmawiali ze Stefanem Horngacherem, jak wtedy był trenerem naszej kadry to mówił, że taki produkt chciałby mieć na skocznia w czasie treningu. (…) Sama idea tunelu ma prowadzić do ochrony torów najazdowych, ale w czasie dalszych prac okazało się, że jest kilka aspektów, które federacja narciarska FIS chciało przeanalizować i m.in. była to możliwość interaktywności.
Instalacja prototypowej instalacji na Wielką Krokwie w Zakopanym być może nastąpi jeszcze jesienią, w przeciwnym wypadku będzie to wiosna. Wszystko zależne jest tak naprawdę od dostępności obiektu w Zakopanym, bowiem wkrótce rozpocznie się sezon narciarski.