Wracamy do tematu dyskusji o tym na ile Bydgoszcz lub obszar tuż pod nią, posiada możliwości pozyskiwania znaczących inwestorów. Ta dyskusja wywołana została przez zapytanie radnej Joanny Czerskiej-Thomas o lokalizację fabryki Samsunga SDI, który rozważa budowę fabryki w Polsce. Gdy pierwszy raz pisaliśmy o sprawie wskazywaliśmy, że w obrębie Bydgoszczy nie ma żadnej działki o powierzchni 200 hektarów, a takie są potrzeby.
Z tym, że brakuje takich terenów zgodziła się odpowiedzi na interpelację radnej prezes BPPT Edyta Wiwatowska, która również wskazuje na spore nadzieje z planem utworzenia Parku Przemysłowego-Emilianowo, ale wyraża poważny problem formalny dla realizacji tego zamiaru. Uchwałę Krajobrazową Sejmiku Województwa.
W tej uchwale udało się byłemu radnemu sporo wywalczyć
Audytem krajobrazowym interesowaliśmy się w poprzednich latach, uchwałę tę sejmik przyjął we wrześniu 2023 roku. Projekt od samego początku był krytykowany przez Radę Miasta Bydgoszczy (poniekąd na wniosek Miejskiej Pracowni Urbanistycznej) oraz Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczna. Z biegiem czasu Urząd Marszałkowski, któremu podległe komórki opracowały ten audyt, zaczął liberalizować ograniczenia. Pierwotnie sejmik miał przyjąć audyt w sierpniu ubiegłego roku. Na wniosek radnego Romana Jasiakiewicza odroczono głosowanie o miesiąc, dając czas na kolejne dyskusję, w ramach których wypracowano kolejne ustępstwa. Wydawało się, że przyjęty we wrześniu dokument jest consensusem zadowalającym wszystkie strony.
Prezes Edyta Wiwatowska wprost stwierdza, że te zapisy blokują zamiary związane z Parkiem Przemysłowym Emilianowo, dlatego niezbędna byłaby zmiana uchwały krajobrazowej. Z uwagi na skomplikowanie uchwał krajobrazowych, przygotowanie takiej uchwały wiąże się przynajmniej z kilkoma miesiącami – uwzględniając czas na konsultacje ze wszystkim samorządami. Do tego będzie potrzebna wola polityczna.