Jesień 1939 roku przyniósł Polsce koszmar II wojny światowej, niepowodzenia polskiego wojska na północy sprawiły, że dość szybko wycofano się w głąb kraju, co pozwoliło Wermachtowi wkroczyć do Bydgoszczy już 5 września 1939 roku. Rozpoczął się koszmar, szczególnie uktwiły w pamięci 9 i 10 września, gdy doszło do pierwszych publicznych egzekucji Polaków.
W tym roku przypadła 85. rocznica tamtych tragicznych wydarzeń. W pamięci starszych pokoleń utkwiła w szczególności sytuacja z 10 września, gdy na mieszkańców wychodzących z kościoła na Ugorach czekali niemieccy żołnierze z 1 Pułku Łączności Luffwaffe. Miejscowi Niemcy wytypowali 21 osób, które następnie przed kościołem rozstrzelano.
Ten element historii mogą zapamiętać jednak kolejne pokolenia, bowiem w tym roku na budynku przy ulicy Ugory 18 powstał mural w formie kartki z kalendarza, który przypomina o mordzie na 21 Polakach 10 września 1939 roku. Mural oficjalnie odsłonięto podczas uroczystości upamiętnienia tamtych wydarzeń, które zorganizowano w niedzielę 15 września. Uroczyści były połączone z corocznym biegiem pamięci.
Była to jedna z wielu zbrodni hitlerowskich w Bydgoszczy i okolicach. Na Starym Rynku od dziesiątek lat o masowych egzekucjach przypomina Pomnik Walki i Męczeństwa. Krwią spłynęła także Fordońska Dolina Śmierci.