Problem z uporządkowaniem strategicznej dla energetycznego bezpieczeństwa państwa infrastruktury ciągnie się od lat

Problem z uporządkowaniem strategicznej dla energetycznego bezpieczeństwa państwa infrastruktury ciągnie się od lat

Należący do Inowrocławskich Kopalni Soli ,,Solino”magazyn kawernowy pozwala na zgromadzenie około 90% krajowych zapasów ropy naftowej. Od wielu lat związkowcy z Solidarności przy Solino uważają, że ich właściciel, czyli PKN Orlen traktuje Solino po macoszemu. W ostatnim czasie wyrazili obawy o dalszy byt IKS Solino. Każda kolejna kontrola NIK z kolei to zarzuty stawiane przez tego kontrolera Orlenowi.

W 2017 roku NIK w wystąpieniu pokontrolnym zarzucał, że inwestycje w IKS Solino, które mają na celu dostosowanie podziemnej infrastruktury magazynowej do wymogów ustawy, są mocno opóźnione. Jednym ze zidentyfikowanych problemów było brak uzgodnień z Ciech SA (od niedawna Qemetica) w sprawie poprowadzenia rurociągu solankowego przez tereny należą do tej spółki. Od kilku lat jest to prywatny podmiot, po prywatyzacji rozpoczętej w 2014 roku. Zdaniem związkowców z Solino prywatyzacja była ogromnym błędem, dlatego kilka tygodni temu Solidarność wnioskowała o nacjonalizację Qemetici, pisząc w tej sprawie do premiera. Jerzy Gawęda z Solidarności przy Solino wskazuje, że Qemetica i Solino tworzą unikalny gospodarczy ekosystem, bo będąca produktem ubocznym w Solino solanka jest niezbędnym surowcem do funkcjonwania Janikosody oraz zakładów Soda Mątwy.

Orlen swoje, a rząd swoje

Od wielu lat Solidarność zarzuca też Orlenowi bierność w temacie Solino, dlatego nie raz był podnoszony postulat, aby odłączyć Solino od Orlenu – My wskazujemy, że najbardziej optymalną formułą była by współpraca Solino z Gaz-Systetem. Jest to proszę państwa wyścig z czasem – mówił niedawno Jerzy Gawęda. Gaz-System to spółka skarbu państwa specjalizująca się w infrastrukturze gazowej, w ramach byłych kopalni soli można również magazynować gaz ziemny.

O włączeniu IKS Solino do Gaz-Systemu mówiło się już w ostatnich latach, ten zamiar zapisano w dokumencie rządowym nazwanym Polityka Rządu RP. W 2023 roku NIK opublikował kolejny raport w którym pojawił się zarzut do rządu, że nie wykorzystano wszystkich możliwości nadzorczych nad spółkami skarbu państwa, aby do tej transakcji doprowadzić. W lutym tego roku do tego raportu odniósł się w oświadczeniu PKN Orlen, który uważa, że Gaz-System nie ma doświadczenia w magazynowaniu paliw, dlatego spółka wyraża sprzeciw w temacie odsprzedaży Solino.

W czerwcu związkowcy z Solino wyrazili obawę, że brak działań doprowadzić może do upadku Solino. Gawęda wskazywał na konferencji prasowej, że kończą się złoża soli w kopalniach prowadzonych przez Solino, a właściciele nie robią nic dla uruchomienia nowej kopalni, co jest procesem wieloletni. W ich opinii należy taką utworzyć pod Damasławkiem, gdzie po wydobyciu można by utworzyć magazynowy ropy naftowej i gazu – Podziemne magazyny są znacznie tańsze od tych naziemnych – podkreśla Gawęda.

Ostatnio postulaty związkowców z Solino poparła Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energii NSZZ Solidarność, która oczekuje ruchów ze strony rządu.