W ubiegłym tygodniu wojewoda Michał Sztybel wręczył nowym konsultantom medycznym akty powołania na 5-letnią kadencję. Łącznie powołano 25-konsultantów, którzy będą odpowiadać za poszczególne dziedziny medycyny. Wykonują oni zadania opiniodawcze, doradcze i kontrolne dla organów administracji rządowej oraz Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta.
O tym jak ważna może być to funkcja pokazała pandemia COVID-19, gdzie kluczową rolę w przeciwdziałaniu zagrożeniu pandemicznemu odegrał prof. Paweł Rajewski, który był konsultantem w dziedzinie epidemiologii. Przez najbliższe 5 lat tę działkę przejmie dr Ewa Jankowska, która kieruje sanepidem w Aleksandrowie Kujawskim.
– Jestem przekonany, że tylko w dialogu z państwem będzie można sprostać wyzwaniom – mówił przed wręczeniem aktów nominacji wojewoda Michał Sztybel. Pandemia była większym problemem, ale system ochrony zdrowia nie funkcjonuje przecież idealnie, dlatego na co dzień są mniejsze sprawy do rozwiązania. Chociażby to, że pacjentom swoje usługi oferują osoby bez stosownych kwalifikacji – Praca konsultanta to jest nadzór nad właściwą diagnostyką, leczeniem i szkoleniem nowych kadr. Myślę, że kształcenia kadr lekarskich jest bardzo ważna, bo jest trochę osób które nie mając odpowiednich kwalifikacji próbują wchodzić w buty tych, którzy specjalizację mają – wspomniał prof. Roman Junik, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologia, wybrany na kolejną kadencję.