Dzisiaj przypada Światowy Dzień Osób Chorych Psychicznie, jednocześnie też Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji Fundacja Pomagam oraz Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (dzisiaj w randze uniwersytetu) przygotowali raport o sytuacji chorych psychicznie w Polsce. Niestety po raz kolejny pokazuje on problem z dostępnością leczenia.
Autorzy raportu oceniają, że objawów zaburzeń psychicznych doświadczyło 8,3 mln Polaków, czyli 26% społeczeństwa – na podstawie danych sprzed pandemii, dzisiaj ten odsetek może być znacznie większy. Na 100 tys. Polaków przypada średnio 13,4 psychiatrów (dane za 2022 rok) co stawia Polskę na trzecim miejscu od końca w Unii Europejskiej. Jest jednak i tak lepiej niż było, bo w 2012 roku ten wskaźnik wynosił tylko 8,4.
Kujawsko-pomorskie w drugiej części tabeli jeżeli chodzi o czas oczekiwania
Według stanu na koniec 2024 rok w kujawsko-pomorskim działało 79 placówek oferujących pomoc psychologa, średni czas oczekiwania na wizytę wynosił 155 dni, co jak wskazują autorzy raportu jest bardzo alarmujące. Są jednak regiony gdzie jest gorzej – na sąsiednim Pomorzu to 212 dni (najdłusze oczekiwanie w Polsce), a na Śląsku i Podkarpaciu po 186 dni. Są jednak też takie województwa jak świętokrzyskie, gdzie czeka się tylko 32 dni.
Jest duża szansa, że raporty w kolejnych latach będą bardziej optymistyczne, bo jak wskazuje prof. Agata Szulc z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego widoczny jest osób robiących specjalizacje psychiatrycznej, stąd też ten odsetek liczby psychiatrów na 100 tys. mieszkańców będzie rósł.