Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Powiatu Bydgoskiego popiera wystąpienie do Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej

Rada Powiatu Bydgoskiego popiera wystąpienie do Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 luty 2022 00:54
Rada Powiatu Bydgoskiego popiera wystąpienie do Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej European Union, 2012

W grudniu Komisja Europejska zaproponowała projekt rewizji sieci TEN-T, cieszyć może uznanie linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz z portem w Gdyni za element sieci bazowej, sam węzeł bydgoski widnieje jednak jako element sieci kompleksowej. Stowarzyszenie Nowy Bursztynowy Szlak wniesie wkrótce do Parlamentu Europejskiego petycję, aby Bydgoszcz stała się węzłem sieci bazowej, czyli odgrywała rolę priorytetowego w transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

 

W środę podczas zdalnej sesji poparcie dla tej petycji wyraziła Rada Powiatu Bydgoskiego jednogłośnie. W petycji wskazano, że opracowana ostatnio analiza przeładunków dla planowanego w Emilianowie terminalu przewiduje w 2030 roku osiągnięcie ponad 93 tys. TEU przeładunków. Według Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) 1 TEU należy przeliczać jako 12 ton, co daje ponad 1,1 mln przeładunków. Przy czym są to szacunki ostrożnościowe, bowiem są sygnały, że przeładunki mogą być znacznie większe. Komisja Europejska jako wymóg dla sieci TEN-T przewiduje 800 tys. ton, w tym wypadku w roku 2030 (cezurze czasowej wdrożenia sieci TEN-T) będzie on znacznie przekroczony.

 

- Uznanie Bydgoszczy za element sieci bazowej to nasz żywotny interes. Dlatego cieszę się, że Powiat Bydgoski wyraził w tej sprawie wyraziste stanowisko – mówi radny powiatowy Adam Ryfa, który jest członkiem Nowego Bursztynowego Szlaku.

We wtorek petycję poparła z kolei Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Nowy Bursztynowy Szlak rozmawia również z innymi samorządami i organizacjami w sprawie poparcia petycji.

Rewizja sieci TEN-T będzie przebiegała w procedurze tzw. trilogu, czyli konieczne jest uzyskanie wspólnego stanowiska Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej.

 

Rada Powiatu Bydgoskiego popiera wystąpienie do Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu