Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz

 

W środę w Faktach TVN przedstawiona została informacja, że w bydgoskim szpitalu przebywa 32-letnia pacjentka, której wody płodowe odeszły ponad 20 dni wcześniej, natomiast płód jest nieodwracalnie uszkodzony. Kobieta w rozmowie z telewizją przyznała, że boi się o swoje życie, gdyż są znane w Polsce przypadki, gdy wstrzymywanie się z decyzją o przerwaniu ciąży prowadziło do śmierci kobiety.

Prototypów pociągów napędzanych wodorem jest już na świecie kilka, póki co jednak PESA Bydgoszcz dla modelu lokomotywy SM42-6Dn uzyskała jako pierwsza homologację, co w praktyce oznacza zgodę formalną na masową na użytkowanie jej na torach, następstwem tego może być masowa produkcja, w szczególności, że kilka podmiotów w Polsce jest zainteresowana tym produktem.

W maju informowaliśmy o tym, że amerykańskie muzeum Chicago Arteneum wyróżniło bydgoszczanina Przemysława Gawędę wśród 40 najlepszych architektów poniżej 40 roku życia w Europie. To wyróżnienia ma na celu wskazać najbardziej perspektywicznych projektantów. Zapraszamy na dłuższą rozmowę z Przemysławem Gawędą o projektowaniu oraz o Bydgoszczy.

Metropolia Bydgoszcz ma swoją strategię rozwoju

Napisane przez czwartek, 08 czerwiec 2023 17:24

Pod koniec maja prezydent Rafał Bruski, jako lider stowarzyszenia jednostek samorządowych Metropolia Bydgoszcz zatwierdził ostateczny kształt Strategii ZIT Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego, ten dokument możemy jednak równie dobrze nazywać też Strategią Metropolii Bydgoszcz.

Dokładnie mowa o 817 projektach, co jest wynikiem wyższym niż w ubiegłorocznej edycji. O tym ile dokładnie trafi pod głosowanie zdecyduje weryfikacja. Do wykorzystania jest pula 16 mln zł. Głosowanie odbędzie się pod koniec roku.

W czasopiśmie naukowym wydawanym przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie ukazał się artykuł prof. Tadeusza Wójcika pt. ,,Optymalny układ linii kolei dużych prędkości w Polsce”. Autor wyraża w nim krytyczne uwagi wobec koncepcji kolei dużych prędkości jakie chce wdrażać w ramach projektu CPK rząd. Jednocześnie wskazuje on wprost, że ta koncepcja degraduje rolę Bydgoszczy, bowiem poprzednie plany rozwojowe zakładały przebieg linii KDP Warszawa – Gdańsk przez Bydgoszcz.

Z szacunków Urzędu Transportu Kolejowego ze stacji kolejowej Bydgoszcz Zachód korzysta dziennie od 20 do 50 pasażerów, pod tym względem to jedna z mniejszych stacji w województwie, choć za kilka tygodni najprawdopodobniej pasażerom zostanie udostępniony budynek nowego dworca. PKP PLK chce przebudować też perony. W nieco dalszej przyszłości może być to jeden z ważniejszych dworców w regionie.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu