Jesteś tutaj: HomeEurowyboryUrsula van der Leyen nową przewodniczącą Komisji Europejskiej

Ursula van der Leyen nową przewodniczącą Komisji Europejskiej

Napisane przez  Paulina Hermann Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego środa, 17 lipiec 2019 14:24
Ursula van der Leyen nową przewodniczącą Komisji Europejskiej Fot: European Union, 2019

Na mocy głosowania z 16 lipca 2019 roku na szefa Komisji Europejskiej wybrano niemiecką minister obrony Ursulę vand der Leyen. Zdobyła 383 głosy Od listopada, gdy rozpocznie się nowa kadencja Parlamentu Europejskiego, cała Europa i świat będą obserwować jej dokonania oraz poczynania.

Przed głosowaniem Ursula van der Leyen na kilka godzin przed głosowaniem zaprezentowała swoje plany dotyczące tego, jak będzie funkcjonować jako szef Komisji Europejskiej. Przedstawiła swoje polityczne priorytety. Zwróciła między innymi uwagę na klimat i na to, że jako szefowa KE będzie dążyć do tego, by „nasza planeta była zdrowa”. Uznała to za najważniejsze wyzwanie. Zobowiązała się do przedłożenia planu „ Green deal for Europe” w ciągu pierwszych stu dni rządzenia. Zapowiedziała także plany zrównoważonych inwestycji europejskich. Uznała też, że UE powinna ustalić ekonomię, która służy ludziom, aby do tego doszło wszyscy muszą współpracować.

Wypowiedziała się również na temat równości płci w kontekście kolegium, które zamierza utworzyć. Podkreśliła, że przemoc wobec kobiet powinna być zdecydowanie zwalczana. Chce, by było to uznane jako przestępstwo w każdym europejskim traktacie. Zobowiązała się do rządów prawa. Podkreśliła,że to musi się przekładać także na odpowiednią politykę migracyjna.

 

Głosowanie odbyło się wczoraj o godzinie 18 w Strasburgu. Wzięło w nim udział 747 członków PE, za było 383, 327 przeciw, a 22 się wstrzymało. Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział:

„ Musimy przygotować się na przesłuchanie kandydatów na komisarzy, co będzie ważnym zadaniem dla członków parlamentu. Mamy nadzieje, że kwestie, które poruszyłaś na przemowie przed salą plenarną zostaną przeanalizowane przez członków Twojego kolegium. Następne kilka lat będzie ważne dla przyszłości Unii Europejskiej. Możemy wspólnie rozwiązywać problemy, jeśli zaistnieje pełna współpraca między instytucjami.”

 

Głosowanie przeprowadzono w trybie tajnym.

Warte obejrzenia Ukr

Warte obejrzenia

« Listopad 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30