Jesteś tutaj: HomeEurowyboryArtykuły filtrowane wg daty: sobota, 12 listopad 2022

W ostatnim czasie nasiliły się głosy podważające świętość Jana Pawła II, który jest także honorowym obywatelem Bydgoszczy. Pokłosiem dokumentu medialnego był chociażby wniosek złożony przez bydgoskich działaczy Lewicy do Rady Miasta o pozbawienie św. Jana Pawła II honorowego obywatelstwa, a także do władz województwa o pozbawienie go honorowego patronatu nad kujawsko-pomorskim. Do tych wypowiedzi odniósł się w czasie sobotniej homilii (5 listopada) bp. Krzysztof Włodarczyk.

Opublikowano w Bydgoszcz

Z okazji przypadającego w piątek Święta Niepodległości, w 104. rocznicę odzyskania jej przez Polskę, specjalne nagranie z życzeniami skierował do Polaków prezydent Ukrainy Wołodymier Zelenski. Co trzeba wyraźnie zauważyć, Zelenski w całości składa je po Polsku, co dla osoby nieznającej naszego języka jest na pewno wyzwaniem.

Opublikowano w Regionalne

11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości, w Bydgoszczy to także data prawdopodobnej śmierci prezydenta Leona Barciszewskiego. Przy Wełnianym Rynku znajduje się jego okazały pomnik, choć jego męczeńska śmierć nie specjalnie przebija się w dniu, w którym świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Opublikowano w Bydgoszcz

Przy okazji Święta Niepodległości w sposób szczególny wspominany jest Ignacy Jan Paderewski, na początku XX wieku popularny pianista, który dzięki swojej sławie miał wpływ na m.in. prezydenta Stanów Zjednoczonych, przez co zbiegał o sprawę polską pod zaborami. Dorobił się też sporego majątku, który przeznaczał na działalność niepodległościową. Co trzy lata odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego – obecnie jesteśmy w trakcie XII edycji.

Opublikowano w Bydgoszcz

Francja i Wielka Brytania przekazały Ukrainie pierwsze francuskie pociski manewrujące Storm Shadow, które mogą pozwolić uderzać Ukraińcom na tyłach wrogach. Użycie tych pocisków znacznie wzmocniło by możliwości ukraińskiego wojska, na razie jednak jest to niemożliwe, bowiem na dzisiaj Ukraińcy nie dysponują odpowiednimi myśliwcami do ich przenoszenia.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia Ukr

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2016 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30