Jesteś tutaj: HomeInformatorInstytucje kultury

Instytucje kultury

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Niezbędnik wtorek, 07 kwiecień 2015 16:24

Bydgoszcz znana jest jako miasto muzyki. To w grodzie założonym przez króla Kazimierza III Wielkiego mieści się Filharmonia Pomorska, Opera Nova, czy znana z utalentowanych absolwentów Akademia Muzyczna. Turystów przed filharmonią zachwycają letnie koncerty z tańczącymi fontannami, nieopodal pomnika niezwykle zasłużonego dla kultury Andrzeja Szwalbe. Swój urok mają także koncerty odbywające się przy fontannie ,,Potop”.

 

 

Opera Nova

Jedna z najważniejszych placówek kulturalnych województwa kujawsko-pomorskiego. W Bydgoszczy popularna jest anegdota o trwającej kilkadziesiąt lat budowie. Budynek opery wpisał się jednak na trwałe w krajobraz centrum miasta. Szczególnie pięknie prezentuje się ona nocą z Wyspy Młyńskiej. Bydgoska Opera należy do dziesięciu tego obiektów w Polsce i zaliczana jest do krajowej czołówki. Latem w znajdującym się przy Operze amfiteatrze odbywają się przedstawienia grane na wodzie.

ul. Marszałka Focha 5

85-070 Bydgoszcz

Informacje o repertuarze dostępne pod adresem – www.opera.bydgoszcz.pl

 

 

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego

Początki tej instytucji sięgają powstania w 1946 roku Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Obecnie placówka ta zaliczana jest do krajowej czołówki.

ul. Andrzeja Szwalbe 6

85-080 Bydgoszcz

Informacje o repertuarze dostępne pod adresem – www.filharmonia.bydgoszcz.pl

 

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki

W 1820 roku powstał w Bydgoszczy Teatr Miejski, który przez długi czas mieścił się obok dzisiejszej Opery Nova na Placu Teatralnym. W czasie II wojny światowej uległ on zniszczeniu i w 1949 zbudowano nowy obiekt przy dzisiejszych Alejach Adama Mickiewicza. Bydgoski Teatr Polski jest rozpoznawalny w kraju, w szczególności z Festiwalu Prapremier.

ul. Aleje Mickiewicza 2

85-071 Bydgoszcz

Informacje o repertuarze dostępne pod adresem – www.teatrpolski.pl

 

Miejskie Centrum Kultury

Prowadzona przez miasto lokalna instytucja kultury. Zajmuje się kulturą niemal w każdym jej wymiarze. Sieć obiektów tworzących MCK animuje życie kulturalne miasta. Hasłem tej instytucji jest – ,,Nadajemy kulturalny rytm miasta”. Główna siedziba mieści się blisko pięknych bulwarów nad Brdą, gdzie funkcjonuje także sala kinowa.

ul. Karola Marcinkowskiego 12-14

85-056 Bydgoszcz

Szczegółowe informacje o działalności dostępne pod adresem – www.mck-bydgoszcz.pl

 

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego

Miejskie muzeum, którego patronem jest wybitny malarz zamieszkujący niegdyś pod Bydgoszczą Leon Wyczółkowski, który dużą część swoich dzieł przekazał temu muzeum. Dzisiaj Muzeum Okręgowe to sieć różnych obiektów wystawienniczych, które zostały w dużej mierze ulokowane na będącej wizytówką Bydgoszczy Wyspie Młyńskiej. Tam mieści się m.in. Dom Leona Wyczółkowskiego, czyli miejsce poświęcone głównie jego twórczości oraz Europejskie Muzeum Pieniądza.

 

Na terenach przemysłowych mieści się także Exploseum, czyli obiekt wystawienniczy utworzony w w działającej w czasie II wojny światowej fabryce nitrogliceryny Dag Fabrik. Pod potrzeby muzealne zaadoptowano obiekty przypominające bunkry.

 

Więcej o Muzeum Okręgowym na stronie – www.muzeum.bydgoszcz.pl

 

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Nieopodal dawnej siedziby Pomorskiego Okręgu Wojskowego na Osiedlu Leśnym oraz dawnej jednostki wojskowej na Osowej Górze zobaczyć można eksponaty, w tym wozy pancerne i inną broń, która przedstawia dzieje polskich militariów.

ul. Czerkaska 2

85-641 Bydgoszcz

Więcej o muzeum na stronie internetowej – www.muzeumwl.pl

 

Muzeum wodociągów

W Lesie Gdańskim, gdzie na początku XX wieku uruchomiono infrastrukturę wodociągową, mieści się obecnie największy w Polsce obiekt muzealny poświęcony tej tematyce. W prowadzonych przez MWiK wodociągach obejrzeć możemy bogatą wystawę urządzeń, które niegdyś tworzyły system wodociągowy, zobaczyć jak wygląda kanał od środka oraz podziwiać odrestaurowane obiekty z początków XX wieku. Miejsce to też doskonale nadaje się do prowadzenia działalności edukacyjnej.

 

MWiK odrestaurował też na potrzeby muzealne Wierzę Ciśnień na Szwederowie, a dokładniej na Wzgórzu Henryka Dąbrowskiego. Odbywają się w niej różnego rodzaju wystawy sztuki, stanowi ona ponadto doskonały punkt widokowy, z którego widać całe bydgoskie śródmieście.

 

Hala Pomp ul. Gdańska 242

Wieża Ciśnień ul. Filarecka 1

Więcej informacji pod adresem – www.muzeum.mwik.bydgoszcz.pl

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury

Prowadzona przez Samorząd Województwa instytucja kultury.

Pl. Kościeleckich 6

85-033 Bydgoszczy

Więcej o tej placówce można przeczytać pod adresem – www.wok.bydgoszcz.com

 

Kinoteatr ,,Adria”

Przestrzeń artystyczna prowadzona przez prywatnych właścicieli. Niegdyś znane bydgoskiego kino, dzisiaj przede wszystkim miejsce spotkań z najbardziej znanymi w Polsce artystami kabaretowymi. Impresariat artystyczny.

ul. Toruńska 30

85-023 Bydgoszcz

Repertuar wydarzeń dostępny pod adresem – www.adria.bydgoszcz.pl

 

Dom Polski

Wyremontowany obiekt należy do Diecezji Bydgoskiej. W przeszłości w tym obiekcie w trudnych czasach pielęgnowana była polska tradycja i język ojczysty. Obecnie Dom Polski jest miejscem ciekawych spotkań.

ul. Grodzka 1

85-109 Bydgoszcz

 

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego prowadzi jedyne w Polsce muzeum poświęcone polskiej dyplomacji na uchodźstwie. Jego utworzenie w 1998 roku było możliwe dzięki przekazaniu przez wdowę po ostatnim konsulu II Rzeczypospolitej w Londynie dr Karolowi Poznańskiemu, jego osobistych rzeczy. W kolejnych latach muzeum zostało wzbogacone o nowe eksponat. W 2014 roku ówczesny Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski przekazał kabinę ciszy, która wykorzystywana była przez jedną ambasad w okresie zimnej wojny.

 

ul. Berwińskiego 4

Warte obejrzenia