Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: piątek, 18 marzec 2022

W styczniu na stronach Urzędu Miasta wyrażono intencję, aby jeżdżące po bydgoskich torach tramwaje Konstal 805Na, których Bydgoszcz posiada 46, wymienić na nowoczesny niskopodłogowy tabor. W tym tygodniu ogłoszono przetarg na zakup 10 nowych tramwajów (z opcją nawet na 46), co byłoby krokiem w realizacji tego zamierzenia.

Opublikowano w Bydgoszcz

Фірма MBE надасть біженцям безоплатний доступ до тисячі адресних скриньок, розташованих у кількох десятках пунктів по всій Польщі. Повідомила прес-служба компанії. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Наш вибір.

Produkcja energii wciąż odpowiada za ok. 70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Bez natychmiastowych działań nie będzie możliwe ograniczenie tych emisji o połowę przed 2030 rokiem, co zaprzepaści szansę na powstrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C. Duński koncern energetyczny Ørsted, który przeszedł już zieloną transformację, wskazuje na 2022 rok jako na kluczowy dla tego procesu. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że rządy zweryfikują swoje zobowiązania wynikające z COP26, a inwestorzy i konsumenci zwiększą wymagania dotyczące działań na rzecz ochrony klimatu.

Opublikowano w Magazyn

Zachowanie Polaków jest oceniane na świecie jako fenomen, bowiem uchodźcy z Ukrainy w większości zostali przyjęci przez zwykłych mieszkańców do domów. Początkowo zapewne nikt nawet nie myślał o rekompensacie, ale uchwalone przed tygodniem przepisy zakładają, że za pobyt do 60 dni państwo zwróci 40 zł za dzień pobytu każdego uchodźcy.

Opublikowano w Bydgoszcz

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przyjął rezolucję, która oczekuje zablokowania środków unijnych dla państw, które łamać mają praworządność. Mowa tutaj o Polsce, co dzieje się w sytuacji wojny w Ukrainie i ogromnego zaangażowania Polaków w pomoc humanitarną. Zdaniem radnego wojewódzkiego Jerzego Gawędy, część państw Europy zachowuje się jak V kolumna Rosji.

Opublikowano w Regionalne

Z funduszu walki z COVID-19 rząd rozdzielił kwotę 11 mln zł na zakupy inwestycyjne kujawsko-pomorskim szpitali. Spora kwota z tej puli, bo aż 3 mln zł trafi do Wielospecjalistycznego Szpitala im. Józefa Błażka w Inowrocławiu. Uroczyste podpisanie umów odbyło się w czwartek w Urzędzie Wojewódzkim.

Opublikowano w Inowrocław

W 2004 roku powstał pojazd inspekcyjny PESA 610M, był to jedyny egzemplarz tej konstrukcji. Obecnie pełni on funkcję ruchomej bazy szefa ukraińskiej kolei Okłeksandra Kamyszina. Sławę zyskał niedawno za sprawą reportażu amerykańskiej telewizji CNN.

Opublikowano w Bydgoszcz

Sejm przyjął w piątek rządowy projekt ustawy o obronie Ojczyzny, który zakłada m.in. podniesienie wydatków na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego i odtworzenie systemu rezerw. Polski Instytut Ekonomiczny zauważa jednak, że – choć w ostatnich latach polskie wydatki na ten cel oscylowały wokół 2,2 proc. PKB – to tylko niewielka ich część była faktycznie przeznaczana na modernizację wojska. Dlatego teraz Polska będzie musiała wydawać znacznie więcej na sprzęt i modernizację swojej armii. Podobne plany ma już wiele europejskich państw, które w ostatnich latach zaniedbywały wydatki na obronność. – Te deklaracje to szansa dla polskich firm zbrojeniowych – wskazuje prof. Paweł Soroka z Polskiego Lobby Przemysłowego.

Opublikowano w Regionalne

W środę odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceministra Waldemara Budy, na której poinformował o dodatkowych 25 mln zł dla Bydgoszczy. Wypowiedzi były jednak niezbyt precyzyjne, stąd też żeby wyjaśnić o co dokładnie chodzi trzeba temat bliżej przeanalizować. Wyjaśniamy to.

Opublikowano w Bydgoszcz

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje o zatrzymaniu 5 osób w aferze dotyczącej ustawiania przetargów oddziałach regionalnych Agencji Mienia Wojskowego. Wśród podejrzanych znaleźli się pracownicy bydgoskiego oddziału. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura w Poznaniu.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19
 • W lutym inflacja przekroczyła 18% (raport)

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne szacunki dotyczące inflacji w lutym – ceny towarów i usług w stosunku do lutego 2022 roku wzrosły o 18,4%, natomiast w stosunku do stycznia br. o 1,2%.

Wiadomości z regionu