Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: środa, 13 kwiecień 2022

Wielki Post dobiega końca, dzisiaj przypada Wielki Czwartek, który rozpoczyna okres świętego Triduum Paschalnego – jest to dzień wspomnienia ostatniej wieczerzy, w czasie której Jezus Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa. Po wieczerzy Chrystus zapowiedział co nastąpi w kolejnych dniach mówiąc: Bierzcie i jedzcie z Tego wszyscy: to jest bowiem ciało moje, które za was będzie wydane. Rozpoczynające się dzisiaj Triduum może być wyjątkowe, bowiem w ostatnich latach uczestnictwo w tych liturgiach było znacznie utrudnione.

Opublikowano w Regionalne

- Brakuje golarek jednorazowych, czasami brakuje nawet papieru toaletowego – mówi nam Dominika Mackiewicz, wolontariuszka, która od wielu dni pomaga w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. W pierwszych dniach po rosyjskiej inwazji na Ukrainie w Bydgoszczy widoczne było duże zaangażowanie w niesieniu pomocy, od tego momentu minęło ponad półtora miesiąca, zaangażowanie zaczyna spadać, niestety potrzeb wciąż jest wiele.

Opublikowano w Bydgoszcz
środa, 13 kwiecień 2022 21:28

Katyń 1943 ogromna rana narodu polskiego

Poniższy tekst powstał przede wszystkim z myślą o czytelnikach ukraińskojęzycznych. Zawiera pewne analogie do ostatnich wydarzeń, w tym odkrycia masowych grobów w podkijowskiej Buczy, celem czego jest pokazanie, że pewna mentalność wśród Rosjan nadal się nie zmieniła. Główny cel publikacji to jednak przybliżenie Ukraińcom skali tragedii jakiej dopuszczono się na Polakach z rozkazu Stalina, a także niekorzystnych dla Polaków następstw politycznych.

Opublikowano w Magazyn

Сьогодні у Польщі відзначається Національний день пам'яті Катинської різні – 13 квітня 1943 року війська Вермахту виявили масові поховання польських офіцерів. За наказом Сталіна було вбито понад 20 000 польських офіцерів та представників польської еліти. Довгий час Росія не зізнавалася в тому що скоїла цей злочин, лише 1991 року вона визнала свою провину.

Brytyjski premier Boris Johnson i jego żona Carrie oraz minister finansów Rishi Sunak zostali powiadomieni we wtorek, że zostaną ukarani mandatami za złamanie restrykcji covidowych w czasie nieformalnych spotkań towarzyskich na Downing Street.

Opublikowano w Magazyn

- Wracamy do przeżywania Triduum Paschalnego w pełnej obfitości – podkreśla bp. Krzysztof Włodarczyk. Przez ostatnie dwa lata przeżywanie najważniejszych liturgii w roku było utrudnione, przed dwoma laty na Wielkanoc w kościołach mogło przebywać zaledwie pięciu wiernych, przed rokiem limit był większy, ale z uwagi na sytuację liturgię były ograniczane. W tym roku możemy powrócić do przeżywania Triduum poprzedzającego Wielkanoc, tak jak to robiliśmy w przeszłości.

Opublikowano w Bydgoszcz

13 kwietnia w Polsce obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej, tego dnia wspominamy ponad 20 tys. polskich oficerów, przedstawicieli naszych elit, w bestialski sposób zamordowanych przez Rosję sowiecką. Od 12 lat tego dnia wspominamy także osoby, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej, z śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.

Opublikowano w Inowrocław

Przez ostatni dobry miesiąc przez dworzec Bydgoszcz Główna przewinęły się tysiące ukraińskich uchodźców. Na dworcu od lutego działa punkt informacyjny, ale kluczową rolę odgrywają studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który w ramach wolontariatu pomagają jako tłumacze, przełamując barierę językową już na początku pobytu.

Opublikowano w Bydgoszcz

Kluczowym elementem zrewitalizowanego Rynku w Starym Fordonie ma być fontanna w kształcie koła o średnicy 22 metrów. Docelowo fontanna ma pracować w rytmie muzyki co będzie stanowić atrakcję samą w sobie, fontanna przypominać ma płytkie oczko wodne. Obecnie trwają ostatnie prace związane z montażem fontanny, wkrótce planowane jest przeprowadzenie próbnego rozruchu.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Kwiecień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu