We wtorek 28 czerwca na Ukrainie obchodzone było święto Konstytucji, tego samego dnia na bydgoskim Starym Rynku młodzież z Ukrainy biła rekord w śpiewaniu Kalinki, towarzyszył im m.in. konsul honorowy i ksiądz prawosławny. W podobnym czasie w innej części Starego Rynku zebrali się prorosyjscy kamraci, część z nich nosiła stroje przypominające mundury, były też flagi i transparenty.
Dzisiaj mamy szósty dzień jak nie jeżdżą tramwaje i autobusy MZK, do dzisiaj jednak strajkujący nie wyjaśnili w sposób przekonujący kto dał im prawo do skomplikowania życia dziesiątek tysięcy, a może i nawet setek jak wliczymy mieszkańców gmin ościennych. Często osób znacznie mniej zarabiających od pracowników MZK, bo w naszej kulturze z transportu zbiorowego korzystają zazwyczaj osoby, których nie stać na utrzymanie samochodu (choć ostatnio to się zmienia). Gadanie – nie mieliśmy wyboru – jest co najmniej mówiąc nieprzekonujące. Sam protest prowadzony w sposób łamiący prawo jest również niedopuszczalny.
W poniedziałek w południe rosyjski bombowiec wystrzelił pocisk w centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku równając je z ziemią – wewnątrz obiektu znajdowało się ponad tysiąc osób. Krzemieńczuk to miasto partnerskie Bydgoszczy, od momentu wybuchu wojny społeczność bydgoska stara się wspierać mieszkańców tego miasta czy to darami, ale też poprzez pomoc finansową.
28 czerwca 1919 roku w Paryżu został podpisany Traktat Wersalski, dokument który trwale uznawał niepodległość Polski, dla nas szczególne jest jednak to, że zapisano w nim, iż kilka miesięcy później – dokładniej w styczniu 1920 roku – Bydgoszcz stanie się ponownie polskim miastem. Po raz kolejny współorganizowaliśmy w Bydgoszczy obchody tego wydarzenia.
Bydgoska Lewica, podobnie jak w innych miastach, ma dwóch współprzewodniczących, w temacie strajku pracowników MZK można zauważyć, że ich stanowiska mocno się różnią, dlatego próbujemy ustalić jakie jest faktyczne stanowisko tej partii.
Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.
Dopadła nas fala upałów, która sprzyja wypoczynkowi nad wodą i na wodzie, z tego powodu w ostatni weekend wodniacy policjanci skontrolowali jezioro Gopło. Na szczęście nie ma w tej sprawie o czym specjalnie pisać, bowiem nie ukarano nikogo mandatem karnym.
Kompania Piwowarska w 2021 roku miała największy, przekraczający 41 proc., udział w całości sprzedaży piwa bezalkoholowego w Polsce. Do 2030 roku co piąte piwo w ofercie firmy nie będzie zawierało alkoholu. – Nie dążymy do zwiększenia poziomu spożycia piwa na osobę, tylko sugerujemy konsumentom wybór napojów dobrej jakości oraz piw bezalkoholowych – mówi Igor Tikhonov, prezes Kompanii Piwowarskiej. Jak wskazuje, promowanie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu to jeden z elementów strategii zrównoważonego rozwoju spółki. Właśnie ukazał się jej raport zrównoważonego rozwoju 2021 „Lepsza Przyszłość 2030”.
Czterdzieści procent skontrolowanych autobusów Irex-Trans przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego zostało wycofanych z ruchu. WITD uważa jednak, że wypowiedzi pracowników MZK podważających wiarygodność WITD w okresie wzmożonego ruchu autokarów są nieodpowiedzialne.
W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.
Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.
W obronie szpitala Biziela w Sejmie
Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....
Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.
Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.