W czwartek 2 marca na Portalu Kujawskim nie ukażą się publikacje dotyczące tematów bydgoskich. Jest to symboliczne pokazanie zagrożenia jakie dla niezależnych mediów i lokalnej demokracji stanowi wydawanie przez ratusz swoich mediów, które podlegają bezpośrednio władzom miasta. W ten sposób chcemy raz w miesiącu pokazać, że obecna sytuacja w Bydgoszczy jest nadzwyczajna.
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – tego dnia po raz kolejny w bydgoskim zespole szkół imienia Luisa Braille w Bydgoszczy odbył się konkurs wiedzy o polskim państwie podziemny, pod patronatem medialnym Portalu Kujawskiego. Zagadnienie jakie wchodzą w tą tematykę są bardzo szerokie, bowiem dotykają także funkcjonowania polskich władz na uchodźstwie, czy Powstania Warszawskiego. Tak samo jak to bywało w poprzednich edycjach, wrażeni robił poziom wiedzy uczestników.
W połowie lutego informowaliśmy o interpelacji radnego Jarosława Katulskiego, który wykonuje zawód lekarza ginekologa, w sprawie wprowadzenia wojewódzkiego programu in vitro, który refundowałby część jej kosztów parom chcącym mieć potomstwo. Z takim postulatem w formie petycji wystąpiła też radna Agnieszka Kłopotek. Procedurę in vitro od wielu lat swoim mieszkańcom refunduje Bydgoszcz.
Ostatnie dnia lutego poznaliśmy oferty w przetargu na opracowanie rewitalizacji Placu Kościeleckich, na to zadanie Bydgoszcz otrzymała dotację w kwocie ok. 5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Oferty złożone w przetargu są jednak prawie trzy razy wyższe.
Dwa tygodnie temu informowaliśmy o korespondencji pomiędzy posłem Bartoszem Kownackim i marszałkiem Piotrem Całbeckim w sprawie przywrócenia pociągów na linie kolejową Inowrocław – Żnin. Jak się okazuje pod wnioskiem w tej sprawie podpisało się kilkaset osób. Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa pytał o to ponownie radny Michał Krzemkowski, powołując się na wystąpienie posła Kownackiego.
Zwrot wielki nie jest tutaj przypadkiem, bowiem mowa o zadaniu, w skład którego wchodzić miało 157 różnych budów, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Celem projektu jest dostosowanie kanalizacji deszczowej do dzisiejszej wielkości miasta, aby rozwiązać problem z zalewaniem ulic po intensywniejszych opadach. Bydgoszcz chyba najbardziej ambitnie podeszła do tego problemu z polskich miast, projekt dofinansowywany przez Unię Europejską napotkał jednak na kłopoty, jedną z nich była pandemia COVID-19, ostatni rok to z kolei skutki gospodarcze wojny na Ukrainie.
Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.
FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.
Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.