Przed tygodniem wskazywaliśmy, że projekt Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) niezbyt ambitnie odnosi się do tematu rozwoju kolei, w żaden sposób nie wspierając wdrażania w przyszłości Bydgoskiej Kolei Dojazdowej. Do niedzieli (12 marca) trwają konsultacje społeczne tego dokumentu, dlatego skierowaliśmy w ramach nich propozycję koncepcji wdrażania Bydgoskiej Kolei Dojazdowej.
Pracownia Archigeum z Bydgoszczy sformalizowała współpracę z Instytutem Lotnictwa w Warszawie który przeprowadzi w oparciu o makietę i modele trójwymiarowe niezbędne badania aerodynamiczne. Pomysł opracowania tunelu osłonowego zyskał wcześniej aprobatę Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, której delegaci dostrzegli szansę na rozwiązanie problemów, które mają miejsce na rozbiegu skoczni narciarskiej.
Im wyższy stopień naukowy, tym mniejsza liczba kobiet może się nim w Polsce legitymować. To jeden z wniosków płynących z raportu „Nauka w Polsce 2022” OPI–PIB. Droga naukowa kobiet jest nieco dłuższa niż mężczyzn, chociażby ze względu na przerwy związane z macierzyństwem czy stosunkowo niską gotowością do dłuższych wyjazdów zagranicznych. Jeśli jednak spojrzeć na aktywność w publikowaniu, to różnice między płciami już się zacierają. Badaczki przyznają jednak, że świat nauki, a zwłaszcza nauk ścisłych, jest mocno konserwatywny i nie czują w nim wsparcia nawet ze strony kobiet, które już osiągnęły w nim sukcesy.
Pytanie wydaje się absurdalne, ale można je zadać w sytuacji, gdy w bydgoskie obchody upamiętniające Polskie Państwo Podziemne przemycane są symbole związane z ,,białą supremacją” oraz w pewnym sensie ma miejsce pochwalanie apartheidu. Przed tygodniem przez Bydgoszcz przeszedł kolejny marsz organizowany przez środowisko Bydgoskich Patriotów, które uważa się samozwańczo za potomków Żołnierzy Wyklętych – na tym marszu na równi z żołnierzami Armii Krajowej czczony był Janusz Waluś.
Pisarz Stanisław Lem znany jest na całym świecie i uznawany za jednego z najwybitniejszych Polaków przełomu XX i XXI wieku. Miał specyficzną filozofię, wychowany w wartościach katolickich kiedyś uznał, że w Boga nie wierzy, nigdy nie był jednak wojującym ateistą, miał po prostu swoje podejście. W swoim życiu miał okazję poznać Karola Wojtyłę, późniejszego św. Jana Pawła II. Podejściem Lema do tematu wiary zajmuje się dr Paweł Okołowski, który na początku marca wygłosił prelekcję w tym temacie w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inoworcławiu.
Na początku roku francusko-niemiecka telewizja Arte wyemitowała reportaż o sytuacji terenów skażonych po zakładach Zachem w Bydgoszczy. Reportaż ,,Re: Wisła w niebezpieczeństwie” oglądać można aż w 6 językach. Jego twórca Jan Mammey poinformował, że reportaż został nominowany do nagrody na 33. Deutscher Kamerapreis.
Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.
FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.
Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.