Od początku 2023 roku obowiązuje cena maksymalna za dostawę prądu do samorządów, która wynosi 785 zł za MWh plus 23% podatku VAT. Nominalnie na umowach zawartych przez Bydgoszcz z Enea, a także inne samorządy z operatorami są znacznie wyższe stawki, obniżona stawka maksymalna wynika wprost z ustawy, przy czym w jednostkach zbiorowego zamieszkania może być też stosowana stawka maksymalna 693 zł za MWh. Okazuje się jednak, że ten przepis nie jest jednoznaczny.
– Wciąż jeszcze pokutuje przestarzała narracja mówiąca o tym, że ochrona środowiska jest kosztowna, nudna, wymaga poświęceń i szkodzi rozwojowi gospodarczemu. Takie podejście sprawia, że mamy do czynienia z dużym oporem, bo nikomu nie zależy na spowolnieniu gospodarczym i całkowitej rezygnacji z własnych nawyków – mówi Bertrand Piccard, szwajcarski aktywista i podróżnik, który w 2016 roku jako pierwszy na świecie okrążył glob samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną. Jak podkreśla, potrzebna jest zmiana tej narracji i pokazanie, że dziś walka o klimat może iść w parze z rozwojem i przynosić znaczące zyski. Ułatwiają to w dużej mierze innowacje technologiczne.
Planowane od 1 stycznia zmiany zmienią zasady refundowania pobytu w uzdrowiskach, branża uzdrowiskowa zarzuca Ministerstwu Zdrowia, iż zamiast wsłuchać się w oczekiwane przez uzdrowiska postulaty, zmiany idą w stronę, które znacznie uderzą w rentowność prowadzenia tego typu działalności. W przypadku Inowrocławia uzdrowiska tworzą ważny element lokalnej gospodarki. To głównie na nich opiera się ruch turystyczny. Na Kujawach Wschodnich mamy też Ciechocinek oparty na uzdrowisku.
W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.
Sprawozdanie z kadencji:
Materiał KW Nowa Lewica
Poniżej przytaczamy pełen apel skierowany przez Państową Komisję Wyborczą, w szczególności do komitetów wyborczych i kandydatów.
O tym, że podległy Urzędowi Marszałkowskiemu Kujawsko-Pomroski Fundusz Rozwoju zaczął za środki europejskie, które miały służyć promocji gospodarczej województwa, zaczął udawać niezależne media już informowaliśmy. Mamy obecnie kampanie wyborczą i jak się okazuje, KPFR który powinien skupiać się na wspieraniu regionalnej gospodarki, postanowił bawić się w komentatorów politycznych, wygłaszając tezy jednoznacznie stojące po jednej ze stron sporu politycznego, czyli w praktyce KPFR włączył się w kampanię wyborczą, choć przecież komitetem wyborczym nie jest.